Andrzej Duda - mimo że według Polaków niesamodzielny, są z niego zadowoleni
Większość społeczeństwa pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy. Choć w jego przypadku notowania zmieniają się nieznacznie, to o Sejmie od czasu tzw. kryzysu parlamentarnego Polacy mają obecnie najlepsze zdanie. Nie oznacza to jednak, że ma więcej zwolenników niż przeciwników.
17.05.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:42
W maju notowania głowy państwa nieznacznie się pogorszyły - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Duda dobrze wykonuje swoje obowiązki - takiego zdania jest 53 proc. Polaków (mniej o 3 pkt proc. niż w kwietniu). Swoje niezadowolenie wyraziło z kolei 38 proc. pytanych (więcej o 3 pkt proc.).
Okazuje się, że pozytywnie prezydenturę Dudy oceniają najczęściej najmłodsze i najstarsze osoby, mieszkańcy wsi oraz mniejszych miejscowości, z gospodarstw domowych o niższych dochodach, badani z niższym wykształceniem, a także ci respondenci, którzy uczestniczą w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.
Ocena działalności prezydenta zależy przede wszystkim od poglądów politycznych ankietowanych. Osoby, które identyfikują się z prawą stroną sceny politycznej, częściej pozytywnie ocenią prezydenturę Dudy. Ok. 96 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości jest zadowolonych z prezydentury Dudy oraz 65 proc. elektoratu Kukiz'15, a także ponad 50 proc. osób, które nie wiedzą, czy wezmą udział w ewentualnych wyborach. 82 proc. zwolenników Platformy działania głowy państwa ocenia negatywnie.
Zadowolonych z pracy prezydenta jest też 85 proc. ankietowanych, którzy głosowali na niego w II turze wyborów prezydenckich.
Przypomnijmy, że z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że większość Polaków uważa Dudę za niesamodzielnego prezydenta.
Sejm i Senat oczami obywateli
Obie izby parlamentu mają więcej przeciwników niż zwolenników. Coraz więcej osób jednak ocenia je pozytywnie.
58 proc. badanych (mniej o 6 pkt proc.) uważa, że Sejm pracuje źle. Odmiennego zdania jest 28 proc. pytanych (więcej o 4 pkt.proc.).
Respondenci odnieśli się też do pracy Senatu. 47 proc. ankietowanych (mniej o 3 pkt proc.) wyraziło swoje niezadowolenie w tej sprawie, kolejne 29 proc. (więcej o 3 pkt proc.) pozytywnie ocenia działalność izby.
Częściej dobre zdanie o Sejmie mają osoby, zaangażowane w praktyki religijne, z wykształceniem zasadniczym zawodowym, z gospodarstw domowych o najniższych dochodach, a także ci o prawicowych poglądach.
Krytyczni wobec Sejmu są z kolei głównie badani identyfikujący się z lewicą, nieuczestniczący w praktykach religijnych, z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach na osobę, w wieku 25–34 lata, mieszkańcy dużych i największych miast oraz absolwenci wyższych uczelni.
62 proc. sympatyków PiS jest zadowolonych z pracy posłów. Inaczej sądzi 86 proc. zwolenników Platformy.
Większość osób opowiadających się za Kukiz’15, a także tych, które nie zdecydowały, czy wezmą udział w ewentualnych wyborach oraz takich, które nie zamierzają głosować w większości negatywnie ocenia działalność Sejmu.
Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–14 maja 2017 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP