Szyszko za wycinką drzew, papież Franciszek przeciwko. "Człowiek owładnięty egoizmem niszczy środowisko"
- Często mamy pokusę, by myśleć, że stworzenie jest naszą własnością, czymś co posiadamy i możemy wykorzystać według własnego uznania i z czego nie musimy się przed nikim rozliczać. Gdy człowiek daje się zawładnąć przez egoizm niszczy najpiękniejsze rzeczy, jakie zostały mu powierzone. Tak stało się z naturą, zewsząd dochodzi jęk natury i ludzi - powiedział papież w katechezie wygłoszonej na placu Świętego Piotra. Swoimi słowami Franciszek idealnie wpasował się w toczącą się w Polsce dyskusję na temat wycinki drzew i kontrowersyjnej ustawy o ochronie przyrody.
22.02.2017 | aktual.: 22.02.2017 13:29
- Jako minister środowiska i jako człowiek, który zna się na ekologii, w pełni popieram przepisy dot. wycinki drzew na posesjach - powiedział niedawno Jan Szyszko. Zastrzegł jednak, że jeśli pojawią się "wielkie" protesty społeczne, to możliwe są zmiany w ustawie.
Przekonywał, że - według niego - teraz więcej drzew będzie teraz sadzonych, bo właściciele działek będą chcieli mieć "pewną architekturę widoku". - Spodziewam się tego, że będzie więcej drzew sadzonych na działkach prywatnych niż w tej chwili; ludzie się po prostu bali sadzić, dlatego, że nie chcieli mieć kłopotów - ocenił.
- O ile chcemy dobrze zarządzać i zainteresować społeczeństwo sprawami ochrony przyrody, to oni muszą mieć kontakt z tą przyrodę i mają prawo decydować o kształcie tej przyrody na swojej działce - mówił minister środowiska. Jako przykład podał stosunek do wody. - Woda jest wspaniała i bardzo ważna, daje nam życie, pomaga nam we wszystkim, ale jak bardzo zanieczyszcza się wodę, aby uzyskać minerały - zauważył.
Co na to papież Franciszek?
- Przez tragiczne doświadczenie grzechu, zerwanie komunii z Bogiem naruszyliśmy pierwotną jedność ze wszystkim, co nas otacza i doprowadziliśmy do zniszczenia środowiska, zniewalając je i podporządkowując naszej przemijalności - oświadczył Franciszek. - Niestety konsekwencje tego wszystkiego pojawiają się dramatycznie na naszych oczach każdego dnia - dodał.
Papież wyraził przekonanie, że człowiek zrywając komunię z Bogiem "traci swoje pierwotne piękno i doprowadza do oszpecenia wszystkiego wokół siebie". Powstaje w ten sposób - jak ocenił - "smutny i przygnębiający znak ludzkiej pychy i zachłanności". - Ludzka pycha wyzyskując stworzenie niszczy - ostrzegł Franciszek. Mówił też, że zewsząd dochodzi jęk środowiska naturalnego i ludzi.
Wskazywał wiernym przywołując słowa świętego Pawła, że nie jest to "bezowocne, żałosne narzekanie, ale odgłosy cierpienia, z którego narodzi się nowe życie".
Ustawa Szyszki o ochronie przyrody. Jarosław Kaczyński mówi o lobbingu
Zamiar zmiany ustawy o ochronie przyrody, który ograniczy wycinkę drzew, zapowiedział podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński. Skrytykował on ministerstwo środowiska i stwierdził, że widać w tym prawie lobbing.
Przepisy ustawy o ochronie przyrody zawierają luki i błędy - przyznają już nawet sami parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie konsultują z samorządami projekt zmian w przepisach, który ograniczy wycinkę drzew. W najbliższym czasie złożą go w Sejmie,
Wycinka drzew. W Warszawie oburzenie po wycince przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście
Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.
W Warszawie oburzenie wywołało wycięcie drzew przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Teren przed urzędem jest prywatny. Urząd Dzielnicy zapewnił, że nie miał z wycinką nic wspólnego i "jest zbulwersowany, zarówno rozmiarem, jak i sposobem jej przeprowadzenia". Wycinkę skrytykowało m.in. stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" oraz Partia Razem.