Trwa ładowanie...

Szyszko popełnił przestępstwo? Prokuratura tego nie zbada

Minister środowiska Jan Szyszko nie popełnił przestępstwa w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej - zdecydowała prokuratura w Białymstoku. Śledczy nie dopatrzyli się powodów, by wszcząć śledztwo po zawiadomieniu skierowanym przez posłankę PO Gabrielę Lenartowicz.

Share
Szyszko popełnił przestępstwo? Prokuratura tego nie zbada
Źródło: Forum
d7dz3lr

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst wszczęcia śledztwa odmówiono z uwagi na brak znamion czynów zabronionych. Wcześniej prowadzono w tej sprawie postępowanie sprawdzające. – Organy miały prawo wydać takie decyzje, stąd też nie było przekroczenia uprawnień – wyjaśnił Janyst.

Zobacz też: Protesty przeciw dewastacji Puszczy

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Szyszkę przestępstwa skierowała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. Trafiło ono na biurko Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, który oddelegował do rozpatrzenia wniosku Prokuraturę Rejonową w Hajnówce, która przekazała je do Białegostoku.

Lenartowicz wskazuje, że szef resortu środowiska mógł działać na szkodę interesu publicznego, a także powodować "zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach". Grozi za to nawet do pięciu lat więzienia. Jak argumentowała posłanka, chodzi przede wszystkim o zezwolenie z marca zeszłego roku, na mocy którego Szyszko zezwolił na trzykrotne zwiększenie wycinki drzew w Nadleśnictwa Białowieża.

"Jest to typowy objaw rozpaczy i niekompetencji PO" – odpowiedzieli urzędnicy resortu w specjalnym oświadczeniu.

d7dz3lr

Podziel się opinią

Share
d7dz3lr
d7dz3lr
Więcej tematów