Szykują się zmiany ws. religii w szkołach. Polacy zabrali głos
Nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zaproponowała zmiany dotyczące religii w polskich szkołach. O ocenę tych propozycji zapytaliśmy ankietowanych w najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez United Surveys. Wyborcy opozycji są zdecydowanie na "nie".
Barbara Nowacka, nowa ministra edukacji przekazała, że dwie godziny lekcji religii "to jest przesada", bo "dzieci mają więcej religii niż innych przedmiotów".
- Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym - decyzja finansowa - zapowiedziała Nowacka.
I dalej: - Natomiast taką propozycję ograniczenia na początku lekcji religii do jednej godziny, myślę, że na to będzie powszechna zgoda, do doprowadzenia do tego, żeby była ona na pierwszej lub ostatniej lekcji, i żeby oceny z religii nie były liczone do średniej na świadectwach, i w ogóle nie pojawiały się na świadectwach, jest tym, co na dzisiaj zadeklaruję, że siadamy do pracy w pierwszych dniach - powiedziała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Większość ocenia zmiany pozytywnie
W najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez United Surveys ankietowani usłyszeli pytanie, jak oceniają oni pomysł nowej ministry edukacji w sprawie ograniczenia liczby godzin religii.
Zdecydowana większość, bo aż 67 proc. badanych ocenia te zmiany pozytywnie. Odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 41,1 proc., a "raczej dobrze" 25,9 proc. Przeciwnego zdania jest 28,7 proc. ankietowanych (9,1 proc. ocenia tę propozycję "raczej źle", a 19,6 proc. "zdecydowanie źle"). Brak zdania w tej sprawie wyraziło 4,3 proc.
Wyborcy koalicji rządzącej pozytywnie oceniają propozycję
W przypadku wyborców koalicji rządzącej (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica) aż 92 proc. ocenia zmiany pozytywnie - 61 proc. "zdecydowanie dobrze", a 31 proc. "raczej dobrze". Przeciwnego zdania jest zaledwie 5 proc. ankietowanych (3 proc. "raczej źle", a 2 proc. "zdecydowanie źle"). 3 proc. zadeklarowało, że w tym temacie nie ma zdania.
Wśród wyborców opozycji (PiS i Konfederacja) aż 86 proc. negatywnie ocenia propozycję nowej ministry - 63 proc. odpowiedziało "zdecydowanie źle", a 23 proc. "raczej źle". Odmiennego zdania jest 8 proc. badanych - po 4 proc. "raczej dobrze" i "zdecydowanie dobrze". Brak zdania w sprawie wskazało 6 proc. badanych.
Wyborcy, którzy są niezdecydowani, w 87 proc. oceniają proponowane zmiany pozytywnie. Odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wybrało 47 proc. badanych, a "raczej dobrze" 40 proc. Przeciwnego zdania jest 9 proc. badanych - 5 proc. "raczej źle", a 4 proc. "zdecydowanie źle". Natomiast 4 proc. nie ma zdania w sprawie.
Przypomnijmy, że Koalicja Obywatelska w "100 konkretach" deklaruje, że w ciągu 100 dni po przejęciu władzy doprowadzi do wykreślenia oceny z religii ze świadectw szkolnych. Ponadto zajęcia z religii będą mogły być jedynie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 15-17 grudnia metodą CAWI na grupie 1000 osób.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski