ŚwiatSzykują się do beatyfikacji jak do do wielkiej bitwy

Szykują się do beatyfikacji jak do do wielkiej bitwy

Przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II ruszyły pełną parą. Organizatorzy podkreślają, że uroczystości będą zorganizowane skromnie i bez zbytku. Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno zapewniał, że władze miejskie robią wszystko, by przybywający na beatyfikację pielgrzymi odczuli gościnność i otwartość Wiecznego Miasta.

Szykują się do beatyfikacji jak do do wielkiej bitwy
Źródło zdjęć: © AP | Gregorio Borgia

Bezpieczeństwo i opieka medyczna

W związku z tym, nad bezpieczeństwem i zdrowiem przyjezdnych będzie czuwać straż miejska, specjalnie, mobilne posterunki policji i pogotowia oraz wolontariusze obrony cywilnej. Na czas uroczystości beatyfikacyjnych zostaną stworzone dwa szpitale polowe, udostępnionych będzie 47 dodatkowych karetek oraz liczne punkty medyczne, do dyspozycji turystów i pielgrzymów.

Zostań fanem Polonii na Facebooku

Polscy turyści będą mogli również liczyć na opiekę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, która już teraz udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II pod numerami telefonów: 0039 06 80660233; 0039 06 36204302; 0039 345 7593864. Natomiast specjalnie na okres kilku dni uroczystości beatyfikacyjnych infolinia będzie czynna 24 godziny na dobę, udzielając niezbędnych informacji oraz pomocy w wypadkach losowych.

Infolinie w języku polskim w dniach od 26 do 30 kwietnia i od 2do 6 maja 2011 zapewni również Konsulat Honorowy RP w Wenecji, pod numerami: 0039 347 4437492. Konsulat w Mediolanie będzie udzielał informacji Polakom przebywającym na Północy Włoch, pod telefonem dyżurnym.

Biuro Informacji dla Pielgrzymów, mieszczące się przy kościele św. Stanisława w Rzymie (ul. Botteghe Oscure), również udziela informacji grupom pielgrzymkowym oraz indywidualnym pielgrzymom pod numerami: tel./fax. 0039 06 97746340; 0039 380 7967559

Jak informuje na swoich stronach Ambasada RP w Rzymie, w siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), powstanie również punkt kontaktowy dla osób, które się zgubią. Numer kontaktowy ze szkołą: 0039 06 6797429.

Z inicjatywy urzędu miasta Rzymu będzie uruchomiona całodobowa infolinia w dziewięciu językach, w tym również w języku polskim, w godzinach między 16, a 19, pod numerami: 060606, bądź:060608. Pod podanymi numerami będzie można uzyskać informacje organizacyjne, typu: jak poruszać się po Rzymie bądź spytać się o godziny otwarcia muzeów i galerii podczas uroczystości beatyfikacyjnych.

Kolejną infolinią, (prawdopodobnie wyłącznie w języku włoskim i angielskim), która udziela informacji na temat uroczystości beatyfikacyjnych, jest linia telefoniczna uruchomiona z inicjatywy Opera Romana Pellegrinaggi. Numer telefonu to:+39 06 888.1 61.86 i jest aktywny od poniedziałku do niedzieli, od godziny 9 do19.

Polacy we Włoszech

Polonia włoska również czynnie uczestniczy w przygotowaniach do beatyfikacji papieża Polaka. Przekazują informacje poprzez portale polonijne, m.in. PolskaItalia, Rzym, jak i drogą mailową, funkcjonując jako swego rodzaju punkt wymiany informacji np. o wolnych miejscach noclegowych, czy jak poruszać się po Wiecznym Mieście.

Polska gazeta "Nasz Świat", zadedykowała cały numer gazety Janowi Pawłowi II, przygotowaniom beatyfikacyjnym i praktycznym informacjom dla pielgrzymów. Jak zapewniła Wirtualna Polskę wiceszefowi "Naszego Świata" - Anna Malczewska, większość nakładu gazety będzie bezpłatnie udostępniona polskim pielgrzymom, przybywającym na beatyfikację. Gazety będą prawdopodobnie rozdawane w punktach obrony cywilnej, rozmieszczonych na terenie Rzymu. Radio Watykańskie

Jak informuje ks. Andrzej Koprowski z Radia Watykańskiego, w dniach między 30 kwietnia (od godziny 16) do 2 maja, Radio watykańskie we współpracy z Pierwszym Programem Polskiego Radia, będzie nadawało transmisje z uroczystości beatyfikacyjnych w języku polskim. Słuchając radia na rzymskich falach FM93,3 będzie również można usłyszeć informacje dotyczące tego, jak poruszać się po Rzymie i dowiedzieć się, co na bieżąco dzieje się w wiecznym mieście.

Miasteczka namiotowe

By wspomóc bazę noclegową i móc ugościć wszystkich przybyłych na beatyfikację gości, między 28 kwietnia i 3 maja, powstaną miasteczka namiotowe w okolicach Civitavecchia i Fiumicino - na przedmieściach stolicy Włoch. Miasteczka namiotowe będą nadzorowane przez ok. 2000 wolontariuszy z obrony cywilnej. Na kempingach będą udostępnione kuchnie oraz szpitale polowe.

Jak pisze "Nasz Świat", władze Lacjum zapewniły, że miasteczka namiotowe będą czynne do dnia 3 maja, jako ukłon w stronę wiernych z Polski, którzy będą mogli zatrzymać się w Rzymie na dłużej ze względu na dzień wolny z okazji Święta 3 maja.

Punkty informacyjne

Jak poinformował burmistrz Gianni Alemanno, z okazji uroczystości 1 maja, w okolicach Circo Massimo, rzymskiego metra, na lotniskach, aż do Civitavecchia, zostaną rozmieszczone dodatkowe, tymczasowe punkty informacyjne. W newralgicznych punktach w centrum Rzymu zostaną również rozlokowane multimedialne ekrany dotykowe z przewodnikami i praktycznymi informacjami dla turystów. Poza tym, ci, którzy nie zdołają dostać się na mszę beatyfikacyjną na plac św. Piotra, na którym zmieści się jedynie 150 tysięcy wiernych, będą mogli śledzić transmisję na żywo na ogromnych telebimach rozmieszczonych w okolicach placu św. Piotra, ale też w innych częściach miasta, m.in. na Circo Massimo.

Biała noc w kościołach

W dniu 30 kwietnia, po czuwaniu na terenie Circo Massimo, które zakończy się o godzinie 22.30, Wikariat Rzymski zorganizuje białą noc modlitwy w ośmiu kościołach, w centrum miasta. Jak informuje Opera Romana Pellegrinaggi, lista kościołów uczestniczących w białej nocy modlitwy, podczas, której odbędzie się adoracja eucharystyczna i możliwość przystąpienia do spowiedzi, jest następująca: kościół św. Anastazji niedaleko Circo Massimo, kościół św. Bartłomieja na Wyspie Tiberinie, kościół św. Marka przy Placu Weneckim, kościół św. Agnieszki in Agone przy placu Navona, kościół św. Andrzeja della Valle na placu Vidoni, kościół św. Maryji in Vallicella ( V.del Governo Vecchio - Corso Vittorio Emanuele), kościół św. Józefa dei Fiorentini na ulicy Acciaioli, kościół Jezusa na placu Jezusa.

Program uroczystości beatyfikacyjnych

Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II rozpoczną się już 30 kwietnia czuwaniem modlitewnym na Circo Massimo, któremu przewodniczyć będzie kardynał Agostino Vallini, wraz z m.in. kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Podczas czuwania zostanie nawiązane połączenie video z pięcioma innymi sanktuariami na całym świecie, m.in. z sanktuarium w Łagiewnikach. Modlitwy rozpoczną się o godzinie 20 i zakończą o godzinie 22.30. Jak pisze "Nasz Świat", W czuwaniu udział prawdopodobnie weźmie udział także prezydent RP Bronisław Komorowski. Tej nocy 8 kościołów z centrum będzie uczestniczyło w wyżej wspomnianej białej nocy modlitwy. 1 maja na placu św. Piotra, o godzinie 10 odbędzie się msza beatyfikacyjna Jana Pawła II, pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI. Wierni będą wpuszczani na plac św. Piotra już od godziny 5 rano, według kolejności przybycia. Jednak, jak informuje Rzymskie biuro pielgrzymkowe - Opera Romana Pellegrinaggi, mimo że nie są przewidziane bilety wstępu, na placu zdoła pomieścić się, zaledwie 150
tysięcy osób. Przygotowanie do mszy beatyfikacyjnej rozpocznie się modlitwą do kultu Miłosierdzia Bożego o godzinie 9.

Po mszy zostanie odsłonięty grób Jana Pawła II, tak, aby wierni mogli złożyć hołd nowemu błogosławionemu. Jednak, jak informuje prasa, trumna z ciałem papieża nie zostanie otwarta.

2 maja o godzinie 10.30 zostanie odprawiona przez kardynała Tarcisio Bertone msza dziękczynna za beatyfikację polskiego papieża. Podczas nabożeństwa wystąpi chór z Warszawy oraz Orkiestra Symfoniczna z Wadowic.

3 maja w bazylice Santa Maria Maggiore na ulicy Liberiana 27, o godzinie 10 odbędzie się msza dziękczynna Polaków, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, informuje Ambasada RP w Rzymie.

Prawdopodobnie 5 maja szczątki błogosławionego Papieża zostaną przeniesione do grobu w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra.

Transport

Władze miasta obiecują, że w okresie uroczystości beatyfikacyjnych turyści i pielgrzymi nie będą mieli żadnych problemów z przemieszczaniem się po mieście. Z tej okazji przygotowano specjalny plan, dotyczący transportu publicznego. I tak, rzymskie metro linii A i B w dniu 30 kwietnia będzie funkcjonować do godziny 2 i będzie ponownie otwarte już od godziny 4 nad ranem 1 maja.

W niedzielę 1 maja zorganizowane zostaną dodatkowe połączenia autobusowe z dworca Termini na plac św. Piotra oraz z lotniska Ciampino na dworzec metra A Anagnina. W tym dniu autobusy będą jeździć od godziny 6, a tramwaje od 5.30 do 24. Zostaną też podstawione dodatkowe autobusy na trasie Circo Massimo - plac św. Piotra, które będą kursować od 6.30 do 17.

Antonello Aurigemma - odpowiedzialny za transport publiczny Rzymu, zapewnił, że przygotowywany jest plan zarządzania ponad 300 tysiącami osób, jednak nawet, gdyby miało przyjechać do Rzymu milion pielgrzymów, władze miasta będą gotowe stawić czoła i temu wyzwaniu.

Muzea Watykańskie

Organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych pomyśleli również o innych atrakcjach dla turystów przybywających do Rzymu. Jak informuje ks. Andrzej Koprowski z Radia Watykańskiego, w dniach od 26 do 29 kwietnia oraz 2 maja 2011 roku, Muzea Watykańskie będą otwarte również wieczorem od godziny 19 do 24. Ostatnie wejście będzie możliwe o godzinie 22.

Zniżkowe bilety będą oferowane po niższej cenie 8 euro dla wszystkich pielgrzymów, którzy będą mieli list polecający z parafii, czy jakiejkolwiek instytucji kościelnej. Dodatkowe informacje będą dostępne pod numerami Muzeów Watykańskich: 00390669883145 oraz 00390669884676.

Podsumowując, władze miasta Rzymu, wraz z kościelnymi organizatorami uroczystości beatyfikacyjnych, dokładają wszelkich starań, by zapewnić odpowiednią opiekę, bezpieczeństwo i okazać gościnność przybywającym do Rzymu pielgrzymom. Służby medyczne, porządkowe, straż miejska i transport publiczny zostaną postawione w stan gotowości.

Okres kilku dni od 30 kwietnia do 3 maja będzie sprawdzianem dla organizatorów uroczystości beatyfikacyjnych, tym bardziej, że do tej pory nie jest jasne, ile tak naprawdę pielgrzymów z Włoch i z zagranicy przybędzie na beatyfikację Jana Pawła II.

Z Rzymu dla polonia.wp.pl
Monika Zakrzewska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)