Szykuj się na zmiany pogody? Polska w zasięgu wyżu znad Atlantyku
Jak informuje IMGW, prognozowana jest zmienna pogoda w Europie. Nad północną częścią kontynentu będą dominować niże z frontami atmosferycznymi, podczas gdy Polska będzie pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Jedynie przejściowo pojawi się wpływ płytkiej zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym przemieszczającym się z północy na południe kraju. Z zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie spadać.
W niedzielę prognozuje się zachmurzenie z przejaśnieniami, choć na południu kraju będzie więcej rozpogodzeń. Miejscami mogą wystąpić słabe opady śniegu, na północy deszczu ze śniegiem lub mżawki, które mogą powodować gołoledź. Temperatury maksymalne będą wynosić od minus 2 do 5 stopni Celsjusza, z najniższymi wartościami na Podhalu. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, z porywami, kierujący z południowo-zachodniego i zachodniego kierunku. Nad morzem wiatr może być silniejszy, dochodząc do 65 km/h, i kierujący z zachodu.
W nocy prognozuje się duże zachmurzenie, ale z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, które pojawią się najpierw na południu kraju. Miejscami mogą wystąpić słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu lub mżawki, szczególnie na północy kraju. Na północnym wschodzie istnieje możliwość pojawienia się lokalnych opadów marznących, które mogą powodować gołoledź.
Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 st.C na południowym wschodzie do 2 st.C nad morzem, z lokalnymi spadkami temperatury do minus 8 st.C w obszarach podgórskich. Wiatr będzie umiarkowany z okresami dość silnymi, osiągającymi porywy do 60 km/h, z kierunku południowo-zachodniego. Nad morzem wiatr będzie dość silny, osiągający porywy do 80 km/h, z kierunku południowo-zachodniego. Na szczytach Sudetów prognozuje się porywy wiatru do 90 km/h, które mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W poniedziałek prognozuje się duże zachmurzenie z przejaśnieniami. W całym kraju mogą wystąpić przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu. Natężenie opadów może być umiarkowane, co może ograniczać widoczność do około 500 metrów. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 1 stopnia Celsjusza na wschodzie do 5 stopni Celsjusza na zachodzie i 6 stopni Celsjusza nad morzem, natomiast w Podhalu prognozuje się temperaturę minimalną w okolicach minus 2 stopni Celsjusza.
Wiatr będzie umiarkowany, jednak okresami może być dość silny, z porywami do 65 km/h, kierunek zachodni i południowo-zachodni. Nad morzem wiatr będzie silny i dość silny, z prędkością 30-45 km/h, z porywami do 80 km/h, kierunek zachodni. W Karkatach prognozuje się porywy wiatru do 80 km/h, a w Sudetach do 120 km/h, co może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Szykuj się na zmiany pogody? Polska w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku
W niedzielę w Warszawie prognozuje się pochmurną aurę. W ciągu dnia mogą pojawić się słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna ma wynieść 1 stopień Celsjusza. Wiatr będzie słaby na początku dnia, a później przeważnie umiarkowany, z kierunku zachodniego. W nocy zachmurzenie będzie przeważnie całkowite, a możliwe są słabe opady śniegu. Temperatura minimalna ma wynieść minus 1 stopień Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego.
W poniedziałek zachmurzenie będzie duże, z okresami większych przejaśnień. Na początku dnia opady śniegu nie są prognozowane, ale później mogą pojawić się opady mokrego śniegu o natężeniu umiarkowanym, co może powodować ograniczenia widzialności do ok. 500 metrów. Temperatura maksymalna ma wynieść 2 stopnie Celsjusza. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, z porywami do 65 km/h, z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego.(PAP)