Trwa ładowanie...
d24h374
Szydło jako kandydatka na prezydenta? "To już nie jest ta dynamika"

Szydło jako kandydatka na prezydenta? "To już nie jest ta dynamika"

Czy Beata Szydło mogłaby ponownie wrócić do polskiej polityki i objąć najważniejsze stanowisko w państwie? Na to pytanie w programie "Newsroom WP" odpowiedziała prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Myślę, że chyba ten czas, który pani Beata Szydło spędza w Brukseli, jest czasem nieobecności politycznej w Polsce - zaznaczyła Marciniak. Jak podkreśliła, wyborcy lubią tych polityków, którzy budują i podtrzymują z nimi relacje. W opinii politolog od czasów Beaty Szydło zmienił się w Polsce elektorat, a do 2023 roku najprawdopodobniej zmieni się również dynamika wyborcza. - Teraz potrzebne będą zupełnie inne kompetencje, a premier Morawiecki jest tutaj, jest obecny i jest wciąż popularny w kręgach sympatyków PiS, a o to chodzi w wyborach prezydenckich - tłumaczyła politolog. - Dlatego wydaje mi się, że pani premier Beata Szydło może kontynuować swoją karierę w Brukseli, natomiast w Polsce będzie być może wsparciem dla Prawa i Sprawiedliwości - dodała prof. Ewa Marciniak.

Jeżeli chodzi o te spekulacje dotyRozwiń

Transkrypcja:

Jeżeli chodzi o te spekulacje dotyczące potencjalnego kandydata do startowania w wyborach prezydenckich, wymienia się także Beatę Szydło. Bo Jarosław Kaczyński powiedział, że jest kilku kandydatów i na tej liście są też politycy, którzy mają na koncie wyborcze rekordy. A wiemy, że Beata Szydło, jeżeli chodzi o walkę o europarlament, takie rekordy rzeczywiście polityczne miała. Pytanie czy w tym gronie potencjalnych kandydatów na prezydenta właśnie Beata Szydło mogłaby się znaleźć? Myślę, że chyba ten czas, który pani Beata Szydło spędza w Brukseli, jest czasem nieobecności politycznej w Polsce, bo są niektórzy europosłowie, którzy są bardzo intensywnie obecni również w Polsce. Pani Beata Szydło raczej nie jest przykładem takiej intensywności. A trzeba pamiętać, że wyborcy lubią tych polityków, którzy stale czy względnie stale z nimi budują i podtrzymują relacje. To jest bardzo ważne - polityk ma być obecny. Podam tu przykład Szymona Hołowni - on jest obecny. Dzisiaj mamy bardzo ważną kategorię jakby nowego typu przywództwa. To jest z jednej strony przywództwo poprzez empatię i to na pewno pani Beata Szydło, odwołując się do doświadczeń w 2015 roku, mogłaby taką rolę pełnić. Ale 2015 rok to nie jest to samo co 2023. Tu już się bardzo dużo zmieniło i nawet jakby były wybory rok wcześniej, to już nie jest ta dynamika społeczna, to już nie jest też ten sam elektorat. Więc ja myślę, że pani Beata Szydło jakby znakomicie sobie poradziła budując te relacje z elektoratem i przyciągając nowe odłamy społeczeństwa do Prawa i Sprawiedliwości właśnie w 2015 roku. Natomiast teraz już będą potrzebne nieco inne kompetencje, a premier Morawiecki jest tutaj. On jest aktywnym politykiem, on moim zdaniem wciąż jest popularny - "wciąż" w znaczeniu od kiedy został premierem - jest popularny w kręgach sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. A o to chodzi, o to chodzi, żeby w wyborach prezydenckich tutaj jakby zintegrować wokół siebie tychże wyborców i dodać jeszcze trochę. Czyli to są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości plus. I teraz jest pytanie, co będzie tym plusem. Być może to będzie efekt społecznego poparcia dla nowego modelu państwa, dla nowego modelu podatku, który wraz z Polskim Ładem będzie wdrażany. I to są te dodatkowe punkty, te dodatkowe plusy, które potencjalny kandydat na prezydenta, dzisiaj premier, może zdobywać. Więc myślę, że pani premier Beata Szydło raczej może kontynuować swoją karierę w Brukseli. Natomiast tutaj być może będzie też wsparciem dla Prawa i Sprawiedliwości. Pani profesor, innymi słowy trochę za wysokie progi dla Beaty Szydło. Myślę, że tak, że to już jednak takie cechy polityka europejskiego w większym stopniu ma Mateusz Morawiecki niż Beata Szydło, mimo że jest posłanką i na pewno uczy się wielu rzeczy poprzez właśnie doświadczenie i tak dalej. Ale jednak stawiałabym na Mateusza Morawieckiego.
d24h374
d24h374
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj