Trwa ładowanie...

Szwedzi nigdy się nie poddają. Rząd uczy obywateli do "obrony totalnej"

"Wszelkie informacje o zaprzestaniu oporu są nieprawdziwe" – głosi materiał szwedzkiego rządu. Sztokholm przygotowuje obywateli obrony kraju. To kolejny, europejski kraj, który poważnie traktuje sytuację na świecie. Polska może się też wiele nauczyć.

Share
Szwedzi nigdy się nie poddają. Rząd uczy obywateli do "obrony totalnej"Źródło: MSB / WP
d3le05y

"Jeżeli Szwecja zostanie zaatakowana przez inny kraj, nigdy się nie poddamy" – to główne przesłanie broszury, która trafi do każdego domu w kraju. Nikt oczywiście nie powiedział, o kogo chodzi, ale nie trudno domyślić się, że Sztokholm nie patrzy z niepokojem na Norwegię, tylko na wschód, na Rosję. Szwedzki rząd pierwszy raz od pół wieku postanowił w sposób usystematyzowany przygotować obywateli na wypadek katastrofy naturalnej, wojny czy ataku terrorystycznego.

"Obrona totalna" jest szwedzką odpowiedzią na zagrożenia. Obejmuje ona reakcję militarną, ale także gotowość wszystkich obywateli do przetrwania i stawienia oporu. To zadanie dla każdego mieszkańca kraju i każdego gospodarstwa domowego. Licząca 20 stron broszura zawiera nawet listę rzeczy, które należy zgromadzić na wypadek kryzysu. Są tam żywność, woda, środki higieniczne i chroniące przed chłodem, a także sprzęt komunikacyjny.

MSB / WP
Źródło: MSB / WP

Do zagrożeń, z których każdy obywatel musi zdawać sobie sprawę, zalicza się wojnę i sabotaż, ale także terroryzm, cyberataki oraz próby wpływania na ludzi i polityków. Oznacza to, że walka z fałszywymi informacjami stała się równie ważna, jak umiejętność strzelania. Kilka prostych reguł ma wytrącić broń informacyjną z rąk wrogów.

d3le05y

Bolesną rzeczywistością jest też zagrożenie terrorystyczne, z którym każdy musi umieć sobie poradzić. Niezależnie od rodzaju zamachu, Szwedzi radzą, m.in., znaleźć bezpieczne miejsce, słuchać poleceń odpowiednich służb i nie szerzyć plotek. Broszura odsyła też do wiarygodnych mediów i informuje o systemie alarmowy. Zachęca też do zdobywania wiedzy i zaangażowania się w system obrony kraju.

Szwecja nie jest pierwszym krajem w Europie, który uznał, że świat stał się na tyle niebezpieczny, aby w sposób uporządkowany poinformować obywateli o konieczności przygotowania się na zagrożenia. W ubiegłym roku w Niemczech powstała lista produktów, które powinny znaleźć się w każdym domu na wypadek katastrofy, zamachu czy wojny.

Zobacz także: Jarosław Sellin: kibole "psują nam zabawę"

Warto skorzystać z dobrych pomysłów

Paweł Frątczak rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, odpowiedzialnego także za Obronę CywilnąKraju (OC), podkreśla w rozmowie z Wirtualną Polską, że odpowiedzialność za informowanie i ostrzeganie o zagrożeniach leży przede wszystkim w gestii samorządów lokalnych. Frątczak przyznał, że Polacy często nie umieją właściwie zareagować na zagrożenia.

d3le05y

Trudno się z nim nie zgodzić. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której ludzie będą dalej robić zakupy po ogłoszeniu alarmu pożarowego w centrum handlowym kłócąc się, że nic im nie grozi, bo nie widzą ognia ani nie czują dymu. Nie bez winy są też politycy gotowi inwestować gigantyczne środki w wielkie, spektakularne projekty, którymi można się później chwalić. Proste informacje o przygotowaniu domu na sytuację kryzysową, którą może być wichura, a nie atak rakietowy, nie robią tak wielkiego wrażenia jak nowa formacja wojskowa czy uroczyste otwarcie strzelnicy.

Frątczak zaznaczył, że OC w Polsce, czyli niezależny od wojska system ochrony ludności o obiektów cywilnych, od lat korzysta z doświadczeń szwedzkiej Ligii Obrony Cywilnej tworząc materiały edukacyjne. Może i tym razem ktoś skorzysta z pomysłów Szwedów czy Niemców, którzy po prostu dmuchają na zimne. Nikt nie spodziewa się, że wkrótce wybuchnie wielka wojna, a szwedzki rząd będzie musiał działać z podziemia. Niemniej zawsze przyda się wiedza o tym, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, czy po prostu, jak odróżnić informację prawdziwą od fałszywej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3le05y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3le05y
d3le05y
Więcej tematów