Trwa ładowanie...

Szwedzi nie wydadzą Stefana Michnika. Strona polska nie rezygnuje

- Szwedzka prokuratura nie skorzystała z odwołania od decyzji szwedzkiego sądu, który odmówił wydania Stefana Michnika Polsce - podał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Polacy wciąż jednak mają nadzieję, że uda się ściągnąć go do kraju.

Share
Szwedzi nie wydadzą Stefana Michnika. Strona polska nie rezygnuje
Źródło: East News
derufjn

- Szwecja jest zobowiązana prawem międzynarodowym, a prawo międzynarodowe mówi jasno, że zbrodnie przeciwko ludzkości się nie przedawniają. W związku z tym oczekujemy, że Stefan Michnik albo zostanie wydany Polsce, albo zostanie osądzony w Szwecji. Już dziś wiemy, że prokuratura szwedzka nie skorzystała z odwołania od tej skandalicznej decyzji szwedzkiego sądu, który odmówił wydalenia Stefana Michnika - powiedział wiceminister na antenie Telewizji Republika.

Synkowski vel Sęk poinformował, że strona polska analizuje "inne ścieżki prawno-traktatowe, które pozwolą, by Stefan Michnik poniósł odpowiedzialność". Wiceszef MSZ nie rozumie dlaczego Szwecja, która "podkreśla swoje przywiązanie do praw podstawowych" i "dbałość o praworządność", nie zamierza wydać Polsce "stalinowskiego zbrodniarza".

- Stefan Michnik ma na koncie ponad trzydzieści zbrodni sądowych, udokumentowanych, wydawał wyroki śmierci na powstańców warszawskich, na żołnierzy wyklętych, na osoby bez żadnych zarzutów, tylko z powodów ideologicznych i bez uwzględnienia okoliczności łagodzących, np. jest wśród tych ofiara kobieta w ciąży, to są historie niebywale dramatyczne, i taką osobę chroni królestwo Szwecji mówiąc, że zbrodnia się przedawniła - relacjonował Szynkowski vel Sęk.

derufjn

Przypomnijmy, za Stefanem Michnikiem w październiku ub. roku wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Szwedzki sąd rozpatrzył sprawę 4 lutego, orzekając, że zarzucane polskiemu sędziemu czyny uległy przedawnieniu.

Zobacz także: Jasna deklaracja ministra rządu PiS ws. 500 plus na pierwsze dziecko

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
derufjn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
derufjn
derufjn
Więcej tematów