Ruch Szwecji ws. NATO. "To jest historyczna zmiana"

W środę Parlament Szwecji Riksdag zatwierdził przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Za tą decyzją opowiedziała się zdecydowana większość.

Szwedzki Parlament zadecydował ws. przyłączenia do NATO
Szwedzki Parlament zadecydował ws. przyłączenia do NATO
Źródło zdjęć: © PAP
Sylwia Bagińska

Szwedzki Parlament zatwierdził przystąpienie do NATO. Przeciwne członkostwu w Sojuszu były jedynie dwa z łącznie ośmiu ugrupowań w szwedzkim parlamencie: Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni.

Przypomnijmy jednak, ze kraj ten wciąż czeka na brakujące ratyfikacje ze strony TurcjiWęgier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szwedzki Parlament zdecydował ws. przystąpienia do NATO

- Zostawiamy za sobą 200 lat niezaangażowania. To jest historyczna zmiana, ale konieczna. Nic tak szybko nie zmieni naszych zdolności obronnych jak przystąpienie do sojuszu wojskowego - powiedział podczas debaty parlamentarzysta partii Szwedzcy Demokraci Aron Emilsson. Wskazał na zagrożenie ze strony Rosji, która zaatakowała Ukrainę.

Decyzja parlamentu Szwecji oznacza zmiany w innych ustawach, na przykład przekazanie rządowi prawa do zwrócenia się do NATO o wsparcie wojskowe.

Wejście do NATO bez Szwecji? Finlandia zabrała głos

- Do bycia sojusznikiem NATO Finlandia potrzebuje Szwecji, ale nawet jeśli nastąpi to inaczej, to współpraca fińsko-szwedzka jest ścisła, a fundamenty bezpieczeństwa Skandynawii są mocno i gęsto tkane - przekazał w sobotę prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Fiński przywódca skomentował również ł swoje spotkanie z prezydentem Turcji. Recep Tayyip Erdogan ogłosił w piątek swoją zgodę na wejście do NATO samej Finlandii, bez Szwecji, która - według niego - nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z trójstronnej deklaracji ze szczytu NATO w Madrycie w połowie 2022 r. o przeciwdziałaniu terroryzmowi i nie przekazała Turcji członków organizacji kurdyjskich uznawanych za terrorystów.

Prezydent Finalndii potwierdził, że wciąż czynione są starania, aby do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie, oba kraje stały się członkami NATO. Przypomniał przy tym, że Finlandia i Szwecja negocjują obecnie z USA porozumienia obronne, podobne do tych, które mają zawarte z Amerykanami Norwegowie.

Wybrane dla Ciebie