Szwecja coraz bliżej NATO. Biały Dom: "Ważny priorytet"
Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, w rozmowie z szwedzkim odpowiednikiem Henrikiem Landerholmem, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że turecki parlament ratyfikował akcesję Szwecji do NATO. Sullivan podkreślił, że USA popierają jak najszybsze przystąpienie kraju do Sojuszu - poinformował Biały Dom.
24.01.2024 | aktual.: 24.01.2024 08:17
Biały Dom podał, że w rozmowie z Landerholmem, Sullivan "podkreślił silne wsparcie Stanów Zjednoczonych dla przystąpienia Szwecji do NATO tak szybko, jak to możliwe". Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA pochwalił decyzję tureckiego parlamentu, który ratyfikował akcesję kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Sullivan dodał w swoim wpisie na platformie X, że "To jest ważny priorytet dla @POTUS (prezydenta Bidena). Szwecja to silny, zdolny partner wojskowy, którego członkostwo w NATO uczyni USA i Sojusz bezpieczniejszym i silniejszym".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas rozmowy Sullivan i Landerholm omówili również kwestie wsparcia dla Ukrainy, ataków jemeńskich rebeliantów na statki na Morzu Czerwonym oraz konieczności zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.
Akcesja Szwecji do NATO. Decyzja Ankary
Do ratyfikacji szwedzkiej akcesji do NATO przez turecki parlament doszło po miesiącach zwłoki, m.in. ze względu na rozmowy dotyczące zgody na sprzedaż Turcji samolotów F-16 i zestawów modernizacyjnych dla starszych maszyn tego typu.
Administracja USA oficjalnie zaprzeczała, że te dwie kwestie są powiązane, ale pytany o to w poniedziałek przedstawiciel administracji, powiedział PAP, że o ile nie spodziewa się ogłoszenia decyzji w tej kwestii w najbliższym czasie, to można się tego spodziewać w ciągu kilku tygodni.
Po zgodzie tureckiego parlamentu jedynym państwem, które nie ratyfikowało decyzji o szwedzkim członkostwie w NATO pozostały Węgry. Węgierski premier Viktor Orban zaprosił we wtorek swojego szwedzkiego odpowiednika Ulfa Kristerssona do "negocjacji" w sprawie przystąpienia do NATO.
Zapytany przez PAP o stanowisko Orbana rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zwrócił uwagę, że Węgry wcześniej obiecywały, że nie będą wstrzymywać procesu i że nie będą ostatnim krajem, który zgodzi się na akcesję.
- Nie będę wypowiadał się w imieniu węgierskiego rządu i tego, co robi - powiedział Kirby.
Czytaj więcej: