Szturmują Bachmut i Sołedar. Zełenski alarmuje
Rosjanie nacierają w obwodzie donieckim. Ukraińskie wojsko utrzymuje pozycje w dwóch kluczowych miastach: Bachmucie i Sołedarze - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym przekazie wideo.
- Siły ukraińskie odpierają ciągłe ataki na Bachmut, który mimo wszystko się trzyma, choć duża część miasta jest zniszczona. Utrzymują też swoje pozycje w pobliskim Sołedarze, choć sytuacja jest bardzo trudna - powiedział przywódca Ukrainy.
Według Zełenskiego "w okolicach tych dwóch miast nie ma kawałka ziemi, na którym okupant nie oddałby życia w imię obłąkanych idei przywódców rosyjskiego reżimu".
Wojska rosyjskie szturmują Bachmut i Sołedar w ramach operacji, której celem jest zdobycie całego obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy.
Zobacz też: Snajper potrzebował minuty na grupę Rosjan. Zabójcza precyzja
Zełenski poinformował, że dowódca wojsk lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski wizytował w niedzielę broniące się oddziały w okolicach Bachmutu i Sołedaru i na miejscu podejmował działania niezbędne do wzmocnienia ukraińskiej obrony.
"Ukraina to dziś największe pole minowe na świecie"
O aktualnej sytuacji w Ukrainie mówił wcześniej premier Denys Szmyhal. W wywiadzie opublikowanym przez południowokoreańską agencję Yonhap oznajmił, że Rosja zrobiła z Ukrainy największe na świecie pole minowe, co powoduje m.in. poważne zakłócenia w rolnictwie, które jest jedną z głównych gałęzi ukraińskiej gospodarki.
Szmyhal poinformował, że w Ukrainie zaminowano 250 tys. kilometrów kwadratowych terenu, czyli obszar większy, niż cały Półwysep Koreański lub powierzchnia Wielkiej Brytanii. Dodał, że Korea Południowa ma "bogate doświadczenia, umiejętności i sprzęt niezbędny do rozminowywania" i dlatego Ukraina liczy na jej pomoc.
Straty gospodarcze Ukrainy
Ukraiński premier przypomniał, że pomimo ogromnych zniszczeń dokonanych przez Rosję, szczególnie w infrastrukturze przemysłowej i energetycznej, gospodarka ukraińska działa, a kierowany przez niego rząd bez opóźnień wypłaca wszystkie pensje i emerytury oraz rozwija programy grantowe dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Dodał jednak, że Ukraina poniosła ogromne straty, a jej PKB spadł w 2022 roku o 30,4 proc. Według wyliczeń Banku Światowego, straty gospodarcze Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji wyniosły jak dotąd 350 mld dolarów.
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski