Trwa ładowanie...
d1rs9wd

Szpitale używają jednorazowego sprzętu wielokrotnie

Szpitale sterylizują drogi sprzęt jednorazowego użytku i wykorzystują go ponownie. Jest to niezgodne z polskim prawem, więc wiele placówek nie przyznaje się, że to robi.

d1rs9wd
d1rs9wd

W Europie zachodniej tak zwany reprocesing, czyli specjalne czyszczenie i sterylizacja sprzętu medycznego jednorazowego użytku wykonywane przez uprawnione do tego firmy jest legalne i przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Jarosław Pinkas podkreśla, że czas już w Polsce skończyć z hipokryzją, że szpitale nie sterylizują we własnym zakresie sprzętu jednorazowego użytku. Jego zdaniem potrzebne są standardy i regulacje prawne porządkujące zasady takiej sterylizacji.

Prezes Polskiego Towarzystwa Szpitalnictwa Jan Czeczot podkreśla, że powtórna sterylizacja nie obejmuje drobnego sprzętu, jak igły czy strzykawki, a przede wszystkim bardzo drogiego wyposażenia, wykorzystywanego w skomplikowanych zabiegach kardiologicznych.

Koszt jednorazowego zestawu dla jednego pacjenta to około 12 tys. zł. Natomiast specjalne czyszczenie i ponowna sterylizacja jest o połowę tańsza.

d1rs9wd

Konferencję "Bezpieczny szpital" zorganizował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Uczestnicy spotkania podkreślali, że sprzęt medyczny poddany reprocesowaniu - czyli powtórnej sterylizacji, wykonanej przez uprawnione do tego firmy - ma odpowiedni certyfikat, jest sterylny, tak samo jak nowy, i bezpieczny dla pacjenta. Zwracali także uwagę, że sterylizacja jest tańsza, niż zakup fabrycznie nowego oprzyrządowania. Kilka lat temu Niemcy zalegalizowały certyfikowaną powtórną sterylizację sprzętu jednorazowego użytku.

d1rs9wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rs9wd
Więcej tematów