Trwa ładowanie...
d1b0caq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szpital w Katowicach wdraża telemonitoring u chorych z niewydolnością serca

Telemonitoring u chorych z niewydolnością serca wdraża Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pozwala on na codzienne monitorowanie i zapisywanie m.in. ciśnienia tętniczego, czy EKG.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szpital w Katowicach wdraża telemonitoring u chorych z niewydolnością serca
(Fotolia, Fot: thodonal)
d1b0caq

Program jest realizowany w szpitalu w Ochojcu od kwietnia. Polega na ocenie jakości życia u chorych z niewydolnością serca ze wszczepionymi układami resynchronizującymi (tzw. CRT-D) przy wykorzystaniu urządzeń do monitorowania stanu zdrowia w domu pacjenta (telemonitoring). Jest on realizowany w formie badań klinicznych.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa prof. Krystian Wita, przekonywał na konferencji prasowej w czwartek, że telemedycyna umożliwia efektywne leczenie i monitorowanie pacjentów kardiologicznych, szczególnie "w dobie starzejącego się społeczeństwa".

- Unikatowość naszego eksperymentu medycznego polega na tym, iż zajęliśmy się grupą szczególną, grupą pacjentów z niewydolnością serca. W Polsce, w chwili obecnej, skurczowa niewydolność serca dotyka ponad miliona osób. Jest to grupa, która permanentnie wzrasta w Polsce i na całym świecie, bo społeczeństwo się starzeje, długość życia się wydłuża - mówił prof. Wita.

d1b0caq

Projekt badawczy pozwala na codzienne monitorowanie i zapisywanie szeregu parametrów życiowych takich jak m.in. temperatura ciała, ciśnienie tętnicze, puls, EKG, masa ciała.

Zakwalifikowany do programu pacjent korzysta w domu z systemu, na który składają się m.in. spersonalizowany tablet z zainstalowaną aplikacją (by dane były przypisywane do konkretnego pacjenta). W zestawie są też ciśnieniomierz i przenośne EKG.

Urządzenia są połączone z tabletem bezprzewodowo a pacjent, który używa zestawu realizuje proste komendy głosowe (instruowany jest przez tablet). - Po 2-3 sekundach te wyniki widzi lekarz - powiedział Robert Janiec z Meditel sp. z o. o.

Tablet gromadzi nie tylko wyniki, zawiera też opcje takie jak m.in. "połącz z bliskimi", "połącz z lekarzem" oraz "profilaktyka" i "przypomnienia", by np. w odpowiednich porach wziąć leki.

d1b0caq

Jednym z 16 zakwalifikowanych do programu pacjentów jest 75-letni chory z rozpoznaną niewydolnością serca z napadowym migotaniem przedsionków, u którego pod koniec maja wszczepiono CRT-D. Pacjent został wyposażony w system monitorujący ze stałym dostępem do platformy telemedycznej, na której zapisywane były wszystkie dokonywane pomiary i za pomocą połączenia internetowego przekazywane lekarzowi.

- Po trzech dniach obserwacji niepokój lekarzy wzbudził nagły wzrost masy ciała oraz zgłaszane przez pacjenta (przez tablet) gorsze samopoczucie. Dzięki wykonywanym pomiarom, a także możliwości zdalnego przekazania wyników lekarzowi, udało się wychwycić u pacjenta migotanie przedsionków. Chory natychmiast trafił do szpitala. Wzrost masy ciała spowodowany niewydolnością i gromadzeniem wody w organizmie został wyrównany. Obecnie stan zdrowia pacjenta jest stabilny, choć wymaga monitorowania - poinformowano.

Obecny na konferencji pacjent tłumaczył, że obsługa tych urządzeń nie jest trudna, jego zadanie polega na tym, by codziennie rano wysłać swoje wyniki oraz poinformować o samopoczuciu.

- Tym monitoringiem ma być objętych docelowo 100 chorych - powiedział prof. Wita.

d1b0caq

Zapytany o finansowanie programu wyjaśnił, że z firmą Meditel, z którą szpital współpracuje ma podpisaną umowę o bezpłatne użyczenie sprzętu medycznego.

Prof. Wita podkreślił, że takie rozwiązanie może być przyszłością w medycynie, a "w budżecie jaki posiada NFZ brak nawet złotówki na telemedycynę". - W Unii Europejskiej, w sześciu najbogatszych krajach, wprowadzenie telemedycyny spowodowało zmniejszenie liczby hospitalizacji aż o 19 proc. W samych Niemczech wprowadzenie telemonitoringu tylko u pacjentów kardiologicznych spowodowało zmniejszenie kosztów poniesionych na każdego pacjenta - w skali jednego roku - o 1200 euro - wskazał. Dodał, że są to "dowody na to, że w telemedycynę warto inwestować".

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca, leczy się rocznie ponad 160 tys. osób.

d1b0caq

Podziel się opinią

Share

d1b0caq

d1b0caq
Więcej tematów