Morawiecki na celowniku NIK. Jest zawiadomienie do prokuratury
NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie szpitala covidowego utworzonego na Stadionie Narodowym - donosi tvn24.pl. "Istnieje uzasadnione podejrzenie, że w czasie pandemii COVID-19 premier Mateusz Morawiecki popełnił przestępstwo przekroczenia uprawnień" - czytamy.
06.11.2023 | aktual.: 06.11.2023 17:46
Jak podaje tvn24.pl, zawiadomienie do prokuratury trafiło 13 października, a zostało zarejestrowane 18 października. Śledczy mają 30 dni, aby wszcząć lub odmówić wszczęcia postępowania.
Kontrola NIK w kancelarii premiera odbyła się w latach 2021-2022. Według tvn24.pl, zainteresowanie kontrolerów wzbudziła sprawa m.in. szpitala covidowego, który utworzono na Stadionie Narodowym w trakcie pandemii.
Zdaniem NIK, Mateusz Morawiecki nie dopełnił obowiązku dbałości o oszczędne wydawanie środków publicznych, a jego decyzji nie poprzedziły analizy zapotrzebowania liczby łóżek dla chorych na COVID-19.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Według NIK zabrakło też analizy dostępności kadry medycznej i kosztów przystosowania Stadionu Narodowego do potrzeb szpitala, co spowodowało działanie na szkodę interesu publicznego i doprowadziło do szkody majątkowej wysokości 69,8 mln zł" - podaje tvn24.pl.
NIK twierdzi, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów posiadała ekspertyzę dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego, który negatywnie ocenił inicjatywę utworzenia szpitali tymczasowych na obiektach wielkopowierzchniowych.
Koszty funkcjonowania szpitali tymczasowych
Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, 141,5 miliona złotych - tyle wyniosły koszty utworzenia i funkcjonowania siedmiu szpitali tymczasowych organizowanych przez spółki Skarbu Państwa. Zdecydowanie najwięcej przekazały Orlen i Lotos.
Od początku wybuchu pandemii w Polce zorganizowano 36 szpitali tymczasowych, które budziły bardzo duże kontrowersje. Przez długi czas placówki świeciły pustkami, swoją rolę zaczęły pełnić de facto po wybuchu trzeciej fali pandemii.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła działalność szpitala na Stadionie Narodowym. Jak wynika z dokumentów kontroli posłów Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego, koszt funkcjonowania szpitala od listopada 2020 roku do kwietnia 2021 roku wyniósł 107 milionów złotych. Przez sześć miesięcy szpital przyjął 1843 pacjentów.