Trwa ładowanie...
d1krsgr

Szkoły muzyczne w trybie ośmioletnim. Ministerstwo podjęło decyzję

Minister kultury Piotr Gliński ugiął się pod protestami rodziców uczniów szkół muzycznych. "Ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie" - poinformował. Rodzice nie kryją zadowolenia, ale ostro krytykują spóźnioną reakcję ministerstwa. - Dobrze, że podjęto taką decyzję. Ale potrzeba było pospolitego ruszenia rodziców, by zauważyli problem - mówi Wirtualnej Polsce mama 10-letniej Magdy, uczennicy szkoły muzycznej I stopnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkoły muzyczne w trybie ośmioletnim. Ministerstwo podjęło decyzję
(Fotolia)
d1krsgr

W styczniu 2017 roku ma wejść w życie reforma edukacji, która zakłada między innymi likwidację gimnazjów i wydłużenie edukacji na poziomie podstawowym z 6 do 8 lat. Jeszcze do niedawna zmiany miały dotyczyć jedynie ogólnokształcących szkół powszechnych. Według reformy, szkoły artystyczne miały pozostać bez zmian, czyli w 6-letnim trybie. - Wszystko wskazuje na to, że mój syn, po skończeniu szóstej klasy w szkole muzycznej, na kolejne dwa lata będzie musiał przenieść się do placówki rejonowej. Absurd, który nie mieści się w głowie - pisała wówczas czytelniczka Wirtualnej Polski.

Jeszcze pod koniec listopada Ministerstwo Kultury i Nauki, pod pieczą którego znajdują się wszystkie szkoły artystyczne, upierało się przy takim systemie. - Pozostawienie dotychczasowego układu powodowane jest postawieniem ciężaru kształcenia na zawodowe kształcenie muzyczne - informowało ministerstwo, które nie wzięło pod uwagę uczniów, którzy po skończeniu sześcioletniej szkoły muzycznej I stopnia, nie będą chcieli kontynuować nauki na II stopniu.

Decyzja ministerstwa oburzyła rodziców, którzy wyszli w proteście przed gmachy szkół muzycznych w Poznaniu i Szczecinie. Pod hasłem "Przerwa na ratowanie muzyki", domagali się zmiany decyzji ministerstwa. Sprawą zainteresował się także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który 8 grudnia br. bezpośrednio zwrócił się do ministra kultury Piotra Glińskiego. "Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie, w tym przedstawienie argumentacji przemawiającej za pozostawieniem dotychczasowej struktury szkół muzycznych" - czytamy w liście.

d1krsgr

Minister Gliński argumentów nie znalazł i przychylił się do próśb zarówno rodziców, jak i RPD. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, dotyczących wprowadzanej reformy systemu oświaty, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował, że ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia będą ośmioletnie - poinformował we wtorek minister Piotr Gliński. - Decyzja ta jest wynikiem dążenia do większej korelacji między wprowadzanymi cyklami kształcenia ogólnego a zaproponowanymi cyklami kształcenia w ogólnokształcących szkołach artystycznych - zaznaczył.

d1krsgr

Podziel się opinią

Share
d1krsgr
d1krsgr
Więcej tematów