Szkoła Rydzyka straciła szanse na 15,3 mln euro
Szkoła o. Rydzyka nie dostanie 15,3 mln euro z Unii Europejskiej. Minister nauki wykreśliła ją z listy inwestycji kluczowych - informuje "Gazeta Wyborcza".
Jacek Hołub, dziennikarz "GW", pisze, że nową listę rekomendowanych projektów, na której nie ma już szkoły o. Rydzyka, podpisała dzisiaj przed południem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka (PO). Rzecznik resortu, Katarzyna Dziedzik zapewnia, że ministerstwo nie kierowało się uprzedzeniami wobec Radia Maryja, o co w przeszłości oskarżał je szef rozgłośni. Ministerstwo nie odnosi się w swojej rekomendacji do żadnego wniosku indywidualnie, w związku z czym nie ma mowy o żadnych uprzedzeniach - zapewnia Dziedzik.
Z 32 inwestycji na nowej liście pozostały jedynie dwa duże projekty powyżej 50 mln. euro, ponieważ zostały zgłoszone Komisji Europejskiej. Jak wskazuje resort, ich wycofanie wymagałoby negocjacji z KE. To: Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziały Chemii, Biologii, Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Pozostałe projekty, które nie znalazły się w wykazie, będą mogły ubiegać się o pieniądze w konkursie.
Lista projektów kluczowych to wykaz specjalnych inwestycji, ważnych dla rozwoju kraju, które poza konkursem dostaną dotację z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. W sierpniu ub.r. ogłosiła go minister rozwoju Grażyna Gęsicka (PiS).
Uczelnia o. Rydzyka - Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - znalazła się w gronie renomowanych szkół wyższych z całego kraju. Dostała 15,3 mln euro na Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. A konkretnie - na budowę gmachu Wydziału Informatyki i wyposażenie sal laboratoryjnych. W grudniu ub.r. nowy rząd postanowił zweryfikować wykaz.
Lista Kudryckiej trafi teraz do ministerstwa rozwoju, które podejmie ostateczną decyzję w sprawie dotacji i ogłosi pełen wykaz - wraz ze zweryfikowanymi inwestycjami drogowymi i w ochronie środowiska - pod koniec stycznia lub na początek lutego br.
Przyznanie unijnej dotacji szkole o. Rydzyka wywołało w ub.r. burzę medialną i falę protestów. Protestował m.in. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Organizacja wskazała, że Unia Europejska nie powinna wspierać projektów o. Rydzyka i Radia Maryja, odbieranych "jako symbole trującego i coraz bardziej agresywnego antysemityzmu". Wątpliwości wyrażała też Komisja Europejska.