Trwa ładowanie...
d1zn70j

Szewach Weiss: Nie chcę okupować Polski

- Ja nie chcę okupować Polski - powiedział Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce dodał, że ustawa Just 447 o roszczeniach żydowskich jest "nierealna" do zrealizowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce
Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d1zn70j

Szewach Weiss był w piątek gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM. Były ambasador Izraela w Polsce był pytany o amerykańską ustawę Just 447, która mówi o zadośćuczynieniu ocalałym z Holokaustu. Konfederacja zebrała 200 tys. podpisów pod projektem ustawy "Stop 447", która miałaby zapobiec płaceniu przez Polskę "odszkodowań za Holokaust".

- Ja mam pytanie: czy funkcjonariusze już znaleźli? Policja szuka tych, którzy ujawnili tutaj taki plakat przed wyborami, afisz, że tam się ujawnia pani Georgette Mosbacher, rabin Michael Schudrich, Szewach Weiss, jako Żydzi, że chcą okupować, zdobyć rząd w Polsce. Ja nie chcę okupować Polski - powiedział Szewach Weiss.

Chodzi o antysemickie plakaty, które pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku na warszawskich przystankach autobusowych. Na plakatach napisano: "Uwaga, pasożydy. Stop mafii roszczeniowej, stop żydowskiej okupacji. Nigdy więcej przepraszania, nigdy więcej syjonizmu". Na afiszach były też zdjęcia m.in. byłego ambasadora Izraela w Polsce i ambasador amerykańskiej Georgette Mosbacher.

Szewach Weiss: To jest moralna sprawa

- Faktem jest, że najwięcej Żydów w Europie żyło w Polsce. Drugim faktem jest niestety, że najwięcej zamordowanych w Holokauście to byli Żydzi z Polski. Trzecim faktem jest, że Polska była całkowicie zrujnowana. Także część mienia żydowskiego, te domy, te mieszkania były zburzone, tak jak polskie. Faktem jest, że Niemcy znacjonalizowali to wszystko. Faktem jest, że Polska znacjonalizowała niemiecki majątek. Faktem jest, że prawie nie oddano nic Żydom - powiedział Weiss.

d1zn70j

Zobacz też: Wybory prezydenckie. Sondaż dla WP wywrócił wszystko do góry nogami. Komentarz Bartosza Arłukowicza

Były ambasador Izraela dodał, że realizacja ustawy Just 447 jest "nierealna", a sprawa jest wyłącznie "moralna" i "za późno" na to, by to załatwić.

- Można było to załatwić 20-30 lat temu, tak mi się wydaje. To są Stany Zjednoczone, są Żydzi, którzy mają wpływ. To jest moralna sprawa, niezałatwiona. Jest też dużo Polaków, są też związani taką sprawą co do kompensacji i reparacji. Ja bym powiedział teraz: to jest bardzo ważny temat na godzinny program, który zrobimy za kilka miesięcy - podsumował polityk.

d1zn70j

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zn70j

Podziel się opinią

Share

d1zn70j

d1zn70j
Więcej tematów