PolskaSzefowie sztabów generalnych Polski i Afganistanu o współpracy

Szefowie sztabów generalnych Polski i Afganistanu o współpracy

Transformacja armii oraz współpraca wojskowa były tematem rozmów szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysława Cieniucha z przebywającym w Polsce jego odpowiednikiem w Afganistanie gen. Sherem Mohammadem Karimim - poinformował zespół prasowy SG WP.

Po spotkaniu z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem gen. Karimi odbył dwustronne rozmowy w Sztabie Generalnym dotyczące transformacji polskich sił zbrojnych i ich zaangażowania w operacje zagraniczne. Jak poinformował SG WP, gen. Karimi podziękował za zaangażowanie Wojska Polskiego w prowincji Ghazni, a także w Kabulu. Dodał, że afgańska armia ceni sobie sugestie dotyczące zadań realizowanych przez żołnierzy afgańskich.

W kontekście naturalnych zmian czekających armię afgańską szef jej sztabu generalnego wyraził zainteresowanie transformacją polskich sił zbrojnych, uznając, że doświadczenia z tego procesu można wykorzystać w przebudowie wojska Afganistanu.

Omawiano także proces przekazywania Afgańczykom przez siły ISAF odpowiedzialności za poszczególne dystrykty oraz zagadnienia współpracy, w tym wspólnych operacji, wyposażenia, wsparcia bojowego, zabezpieczenia logistycznego oraz doradztwa i szkolenia.

Gen. Cieniuch podkreślił, że "podstawową misją każdej armii jest obrona własnego terytorium i stąd zawsze mają one z sobą wiele wspólnego". - Dlatego tak istotnym, wręcz koniecznym obszarem aktywności armii, ale także współpracy z innymi armiami była i pozostaje edukacja oficerów. Wojsko Polskie wysyła swoich oficerów na szkolenia począwszy od Chin, a na USA skończywszy, bo uważamy że w ramach tej podstawowej misji od każdej armii można się wiele nauczyć. Jesteśmy gotowi pomóc naszym afgańskim partnerom w realizacji tego zadania - powiedział szef SG WP.

W czasie pobytu w Polsce delegacja afgańska odwiedzi m.in. Akademię Obrony Narodowej, Dowództwo Wojsk Lądowych, Dowództwo Operacyjne, Dowództwo Wojsk Specjalnych oraz Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. W programie wizyty jest także spotkanie z szefem BBN Stanisławem Koziejem oraz obserwacja ćwiczeń "Anakonda 12".

W Afganistanie przebywa obecnie ok. 2,5-tys. polski kontyngent wchodzący w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF, ok. 200 żołnierzy pozostaje w odwodzie w kraju. Rada Ministrów skierowała do prezydenta wniosek o przedłużenie misji o kolejnych 6 miesięcy, przy czym od października br. kontyngent ma zostać zmniejszony do ok. 1800 osób w rejonie działań. Zgodnie ze strategią NATO operacja ISAF ma się zakończyć w roku 2014.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)