Ostrzeżenie ze Szwecji. "Zagrożenie nie tylko ze strony Rosji"
Wywiad wojskowy i służba bezpieczeństwa Szwecji opublikowały w poniedziałek swoje coroczne sprawozdanie, w którym określono zagrożenia dla krajowego bezpieczeństwa. Szefowa wywiadu wojskowego i służby bezpieczeństwa (Must) Lenna Hallin, stwierdziła, że "europejski porządek bezpieczeństwa, jaki znamy, przestał istnieć".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Byliśmy świadkami bardzo wysokiego poziomu podejmowania przez Rosjan ryzyka, a w ciągu roku stawka została jeszcze bardziej podniesiona. Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich celów strategicznych dzięki wojnie, ale nic nie wskazuje na to, że rosyjskie przywództwo zrezygnowało ze swoich dalekosiężnych ambicji. Istnieje trudne do oceny, ale realne ryzyko dalszej eskalacji - stwierdziła Hallin na konferencji prasowej.
Szefowa wywiadu wojskowego i służby bezpieczeństwa (Must) podkreśliła, że "wzrosło zagrożenie dla Szwecji", a sam "obraz zagrożenia" stał się "szerszy i bardziej złożony".
Hallin wskazała jako potencjalne źródło zagrożenia, nie tylko Rosję, ale i Chiny. Podkreśliła, że jest to związane głównie z aktywnością szpiegowską.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rosjanie już wiedzą". Oni boją się Putina?
- Oba państwa mają możliwość prowadzenia złożonych operacji, próbując wpływać na szwedzkie decyzje polityczne i gospodarcze. Procesy kształtowania opinii i podejmowania decyzji w Szwecji - rdzeń naszej demokracji - są ściśle monitorowane. Należy podnieść świadomość tego zagrożenia.
Szefowa szwedzkiego wywiadu wojskowego o NATO
Szefowa szwedzkich tajnych służb wypowiedziała się także na temat oczekiwanego przez Sztokholm dołączenia do NATO.
- Szwecja otrzymała dwustronne zapewnienia o bezpieczeństwie od kilku państw NATO w związku z wnioskiem o członkostwo w NATO, a ocena jest taka, że Rosja nadal chce uniknąć eskalacji, która mogłaby doprowadzić do konfliktu zbrojnego z NATO, ale jednocześnie wysoka skłonność rosyjskich przywódców do podejmowania ryzyka powoduje niepewność.