Trwa ładowanie...

Szefowa fińskiego MSZ alarmuje. "Rosja będzie coraz bardziej agresywna"

Szefowa fińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Elina Valtonen wyraziła zaniepokojenie możliwą agresją Rosji w najbliższych latach. Jej zdaniem, ta agresja będzie nasilać się niezależnie od wyników tzw. wyborów w Rosji. Podkreśliła, że Putin wykorzysta otrzymany tzw. mandat do eskalacji agresji.

Szefowa fińskiego MSZ: Rosja będzie coraz bardziej agresywnaSzefowa fińskiego MSZ: Rosja będzie coraz bardziej agresywnaŹródło: East News, fot: Cao Yang
d1cuovo
d1cuovo

Valtonen ostrzegła, że musimy być przygotowani na to, że Rosja stanie się długoterminowym i wręcz egzystencjalnym zagrożeniem dla Europy. Szefowa fińskiego MSZ nie miała wątpliwości, że Rosja, wykorzystując swoją potęgę, depcze międzynarodowe wartości i zasady. Valtonen zdecydowanie stwierdziła, że "Rosja używając całej swej potęgi depcze międzynarodowe wartości i zasady".

Valtonen podkreśliła, że Europa musi odpowiedzieć na te działania. Zauważyła, że niewielu ludzi chce żyć "w świecie, w którym można przesuwać granice krajów i zmieniać władze przez naciski".

W poniedziałek, Valtonen uczestniczyła w spotkaniu szefów dyplomacji Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Podczas tego spotkania, fińskie media zapytały ją o możliwość wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę oraz o to, czy ten temat był poruszany podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA.

d1cuovo

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprytny patent na froncie. Rosyjski T-72 rozerwany na kawałki

Valtonen odpowiedziała, że "teraz nie jest jeszcze na to czas, ale żadnych środków nie można wykluczyć". Nie ujawniła jednak szczegółów dyskusji ze stroną amerykańską, która wcześniej sprzeciwiła się wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę.

Głosowanie w Rosji odbywało się nie tylko na bezprawnie zaanektowanych przez dyktatora terenach Ukrainy. Do lokali wyborczych zwożono pracowników z każdej części Rosji. Głos często oddawany był w towarzystwie żołnierzy, policjantów czy służb bezpieczeństwa.

d1cuovo

Źródło: PAP, Wiadomości WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cuovo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1cuovo
Więcej tematów