Trwa ładowanie...
d1376om

Szefowa CDU do Macrona: nie dla unijnego superpaństwa

Prezydent Francji zaproponował ostatnio poważne zmiany w Unii Europejskiej. Wskazywana jako następczyni Angeli Merkel szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odpowiada, że znaczenie państw narodowych jest niepodważalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Annegret Kramp-Karrenbauer
Annegret Kramp-Karrenbauer (PAP/EPA)
d1376om

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Europejczyków do odnowy Unii Europejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

"Jeżeli chcemy aktywnie bronić i propagować w świecie "european way of life", na który składają się demokracja oparta na partiach, parlamentaryzm, praworządność, indywidualna wolność i socjalna gospodarka rynkowa, to Europa musi być silniejsza" – odpowiada nowa szefowa CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej) Annegret Kramp-Karrenbauer na łamach "Welt am Sonntag".

Polityk cytowana przez Deutsche Welle zgodziła się z przywódcą Francji, że UE powinna kontynuować wspólną politykę migracyjną i razem chronić strefę Schengen.

d1376om

Zaznaczyła jednak, że celem Brukseli nie może być "europejskie superpaństwo". Stwierdziła przy tym, że "instytucje europejskie nie mogą rościć sobie prawa do moralnego prymatu wobec współpracy między rządami narodowymi".

"Odnowa Europy nie powiedzie się bez państw narodowych: to one tworzą demokratyczną legitymację i identyfikację" – cytuje Kramp-Karrenbauer Deutsche Welle.

Kształcić imamów w duchu tolerancji

Szefowa CDU przyznała, że istnieją nurty w islamie, które są nie do pogodzenia z "europejskimi wyobrażeniami o otwartym społeczeństwie".

d1376om

Oceniła, że właśnie dlatego Europa powinna wspierać islamskie siły propagujące islam zgodny z europejskimi wartościami. Za jedną z takich metod uznała tworzenie na uczelniach katedr kształcących imamów w duchu oświecenia i tolerancji.

Kramp-Karrenbauer zaznaczyła, że w polityce gospodarczej należy pamiętać o prymacie wypracowywania zysku nad jego podziałem.

Za błędny kierunek uznała także propozycje uwspólnotowienia długów, europeizację systemów socjalnych i próby wprowadzenia jednolitej płacy minimalnej dla całej UE.

Źródło: Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1376om

Podziel się opinią

Share

d1376om

d1376om
Więcej tematów