Trwa ładowanie...

Szefowa CDU do Macrona: nie dla unijnego superpaństwa

Prezydent Francji zaproponował ostatnio poważne zmiany w Unii Europejskiej. Wskazywana jako następczyni Angeli Merkel szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odpowiada, że znaczenie państw narodowych jest niepodważalne.
Share
Annegret Kramp-Karrenbauer
Annegret Kramp-KarrenbauerŹródło: PAP/EPA
d34fyjr

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Europejczyków do odnowy Unii Europejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

"Jeżeli chcemy aktywnie bronić i propagować w świecie "european way of life", na który składają się demokracja oparta na partiach, parlamentaryzm, praworządność, indywidualna wolność i socjalna gospodarka rynkowa, to Europa musi być silniejsza" – odpowiada nowa szefowa CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej) Annegret Kramp-Karrenbauer na łamach "Welt am Sonntag".

Polityk cytowana przez Deutsche Welle zgodziła się z przywódcą Francji, że UE powinna kontynuować wspólną politykę migracyjną i razem chronić strefę Schengen.

d34fyjr

Zaznaczyła jednak, że celem Brukseli nie może być "europejskie superpaństwo". Stwierdziła przy tym, że "instytucje europejskie nie mogą rościć sobie prawa do moralnego prymatu wobec współpracy między rządami narodowymi".

"Odnowa Europy nie powiedzie się bez państw narodowych: to one tworzą demokratyczną legitymację i identyfikację" – cytuje Kramp-Karrenbauer Deutsche Welle.

Kształcić imamów w duchu tolerancji

Szefowa CDU przyznała, że istnieją nurty w islamie, które są nie do pogodzenia z "europejskimi wyobrażeniami o otwartym społeczeństwie".

d34fyjr

Oceniła, że właśnie dlatego Europa powinna wspierać islamskie siły propagujące islam zgodny z europejskimi wartościami. Za jedną z takich metod uznała tworzenie na uczelniach katedr kształcących imamów w duchu oświecenia i tolerancji.

Kramp-Karrenbauer zaznaczyła, że w polityce gospodarczej należy pamiętać o prymacie wypracowywania zysku nad jego podziałem.

Za błędny kierunek uznała także propozycje uwspólnotowienia długów, europeizację systemów socjalnych i próby wprowadzenia jednolitej płacy minimalnej dla całej UE.

Źródło: Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34fyjr

Podziel się opinią

Share
d34fyjr
d34fyjr
Więcej tematów