Trwa ładowanie...
d3epbm7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef Straży Granicznej zapowiada wzmocnienie ochrony granic. Rozbudowa wież obserwacyjnych, zakup samolotów

• Będzie więcej wież obserwacyjnych na polskiej granicy
• Straż Graniczna planuje także zakup dwóch samolotów
• Według szefa SG priorytetem jest wzmacnianie wschodniej granicy Polski
• Wskazał również zabezpieczenie kraju przed przed potencjalnym napływem fali migrantów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef Straży Granicznej zapowiada wzmocnienie ochrony granic. Rozbudowa wież obserwacyjnych, zakup samolotów
(SG)
d3epbm7

W najbliższych latach system wież obserwacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do monitoringu granic będzie rozbudowywany. Dziś wykorzystujemy 25 wież, docelowo ma być ich 48 - zapowiada komendant główny Straży Granicznej Marek Łapiński.

- Na lata 2016-2022 planujemy odnowienie oraz dalszą rozbudowę systemów i urządzeń do wspomagania technicznego nadzoru granicy państwowej. Dotyczy to głównie systemu wież obserwacyjnych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy - powiedział nowy szef Straży Granicznej.

Wieże są zlokalizowane w różnej odległości od granicy. Nie są zamaskowane, lecz doskonale widoczne, chociażby dlatego, że mają po 35 i 50 metrów wysokości, czyli sięgają 11. i 15. piętra. Każdy zestaw umieszczonych na nich urządzeń wyposażony jest m.in. w chłodzoną kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy. Obraz z kamer jest przesyłany do placówki SG i wyświetlany na ekranach monitorów, zarówno na stanowisku kierowania, jak i na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie, obserwacja i rejestracja wszelkich zakłóceń na granicy i w rejonie przygranicznym.

d3epbm7

Straż Graniczna planuje także zakup dwóch samolotów wielosilnikowych, który w 90 proc. ma zostać sfinansowany z europejskiego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Samoloty mają być wykorzystywane w ramach misji agencji Frontex, w których uczestniczy SG. - W czasie poza misjami patrolowałyby polski odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej - powiedział mjr Łapiński.

Pytany o priorytety SG komendant wskazał, że najważniejsze jest wzmacnianie wschodniej granicy Polski, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. - Jednocześnie dużą wagę przykładamy do wzmacniania ochrony wszystkich odcinków polskiej granicy przed potencjalnym napływem fali migrantów - zapewnił Łapiński.

Podkreślił też, że "skuteczne zmniejszenie presji migracyjnej w UE jest możliwe jedynie przez wzmocnienie ochrony jej zewnętrznych granic i wsparcie państw, w których źródło kryzysu ma swój początek". Dlatego - jak dodał - funkcjonariusze SG uczestniczą w misjach zagranicznych, zarówno tych koordynowanych przez agencję Frontex, jak i na podstawie międzynarodowych umów w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Komendant przypomniał, że w listopadzie 2015 roku ponad 50 polskich funkcjonariuszy wyjechało na miesięczną misję na Węgry, by wspierać tamtejszą policję, a w ostatnich dniach 30 funkcjonariuszy wróciło ze Słowenii. - Obecnie planowany jest wyjazd kolejnej grupy do Macedonii i wsparcie to będziemy kontynuować - powiedział.

d3epbm7

Nowy szef SG, pytany o zapowiadane przywrócenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, poinformował, że jest to planowane jeszcze w tym półroczu.

- Uwzględniając konieczność stałego monitorowania przepływów migracyjnych i przygotowując się na potencjalny masowy napływ nielegalnych migrantów, przewidujemy wzmocnienie struktur SG na południu Polski, poprzez utworzenie w pierwszym półroczu 2016 r. Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu - powiedział Łapiński.

- Decyzje o kształcie obecnych struktur formacji były podejmowane w momencie, gdy nie było zagrożenia masową migracją. Od tego czasu sytuacja w Europie uległa zmianie i jest stale monitorowana także przez Straż Graniczną, pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski - dodał.

W Straży Granicznej służy prawie 15 tys. funkcjonariuszy i ponad 3 tys. pracowników cywilnych.

d3epbm7

Podziel się opinią

Share

d3epbm7

d3epbm7
Więcej tematów