Szef NATO zabiera głos po ujawnieniu korespondencji przez Trumpa
Donald Trump opublikował w sieci wiadomość, jaką otrzymał od Marka Ruttego. W treści znalazły się gratulacje za działania w Iranie i informacja o porozumieniu ws. 5 proc. PKB na obronę. Szef NATO zapewnił, że "nie ma problemu" z tym, że Trump udostępnił ten fragment konwersacji.
Co musisz wiedzieć?
- Przedstawiciel NATO potwierdził autentyczność wiadomości, którą Mark Rutte wysłał do Donalda Trumpa, a jej zdjęcie opublikował prezydent USA.
- W wiadomości znalazły się gratulacje za działania w Iranie oraz informacja, że wszystkie państwa NATO zgodziły się na wydatki 5 proc. PKB na obronę.
- Szef NATO zapewnił, że "nie ma problemu" z tym, że Trump udostępnił ten fragment konwersacji.
Pierwsze doniesienia o wiadomości Marka Ruttego do Donalda Trumpa wywołały falę spekulacji w mediach społecznościowych. Wielu komentujących podejrzewało, że opublikowane przez Trumpa zrzuty ekranu są nieprawdziwe. Jednak przedstawiciel NATO w rozmowie z dziennikarzem "New York Times" potwierdził autentyczność tej korespondencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin rozczarowany? Ekspert: Kreml czekał na zamknięcie cieśniny Ormuz
W wiadomości, którą Trump udostępnił podczas lotu do Hagi na szczyt NATO, Rutte napisał: 'Panie prezydencie, drogi Donaldzie, gratulacje i podziękowania za zdecydowane działanie w Iranie, które było naprawdę niezwykłe i na które nikt inny się nie odważył. To czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi'.
Do sprawy odniósł się także sam Rutte. - Nie mam z tego powodu absolutnie żadnych kłopotów ani problemów, ponieważ nie ma w tym nic, co musiałoby pozostać tajemnicą - zapewnił, dopytywany przez dziennikarzy o ujawniony fragment konwersacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczyt NATO w Hadze. Zełenski planuje spotkanie z Trumpem
Szczyt NATO w Hadze
Donald Trump bierze udział w szczycie NATO, jaki do środy trwa w holenderskiej Hadze.
Państwa członkowskie NATO uzgodniły już w niedzielę treść oświadczenia przygotowywanego na nadchodzący szczyt Sojuszu w Hadze, w którym zgodziły się na wyznaczenie nowego celu wydatków na obronność i podniesienie go do 5 proc. PKB - przekazała agencja Reutera.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Izrael wystrzelił rakiety. Wstrzymano ataki po rozmowie z Trumpem