Szef NATO pesymistą. "Wojna może potrwać latami"
Ta wojna może "trwać latami". Zachodnie poparcie dla Kijowa nie może ustać, bo tylko tak można powstrzymać kolejne etapy agresji Władimira Putina na niezależne państwa na świecie. Takie są wnioski dwóch europejskich przywódców, sekretarza NATO Jensa Stoltenberga i brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.
20.06.2022 | aktual.: 20.06.2022 10:02
- Musimy przygotować się na to, że może to trwać latami - powiedział Stoltenberg gazecie "Bild am Sonntag", mówiąc o agresji Rosji na Ukrainę. W podobnym tonie wypowiedział się także brytyjski premier Boris Johnson.
Przejęcie wschodniej części Ukrainy było celem Kremla przez ostatnie osiem lat, od kiedy rozpoczął realizować swój plan wobec sąsiada - Putin może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jego wielki imperialny plan całkowitego podboju Ukrainy został wykolejony. W swojej izolacji może nadal myśleć, że ten zamysł jest możliwy do zrealizowania - stwierdził Johnson po swojej drugiej wizycie w Kijowie.
Podkreślił, że świat musi być gotowy na długą wojnę i wieloletnią pomoc dla walczącego Kijowa.
Stoltenberg również podkreślił wagę zachodnich dostaw dla Ukrainy. - Chociaż bitwa w Donbasie jest coraz bardziej brutalnie prowadzona przez Rosję, żołnierze ukraińscy walczą dzielnie. Jeśli dysponować będą nowocześniejszą bronią, to prawdopodobieństwo całkowitego wypędzenia wojsk Putina z okupowanego od 2014 roku obszaru wzrasta - mówi Stoltenberg.
Według Johnsona silne, długoterminowe wsparcie dla Ukrainy sprawia, że zachód dba także i o własne bezpieczeństwo. - Czas jest kluczowym czynnikiem. Wszystko będzie zależeć od tego, czy Ukraina może wzmocnić swoją zdolność do obrony swojej ziemi szybciej niż Rosja może odnowić swoją zdolność do ataku. Naszym zadaniem jest pozyskanie czasu po stronie Ukrainy - powiedział brytyjski premier.
W niedzielę ukraińscy urzędnicy informowali, że w Siewierodoniecku trwają ciężkie walki. Zakłady chemiczne Azot, w których ukrywa się około 500 cywilów, zostały ponownie ostrzelane. Rosja gromadzi tam znaczną przewagę artylerii.
Zachodnia broń wciąż płynie na front. Jednak lokalne doniesienia o niedoborach i nieustające apele o kolejne dostawy, mobilizują do sprawdzenia, jak skutecznie działają linie zaopatrzenia. Administracja Bidena ogłosiła w środę, że zapewni Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości miliarda dolarów.
Zapowiada się długa wojna. Potrzebna cierpliwość i wsparcie
- Wielka Brytania i jej sojusznicy muszą zapewnić Ukrainie strategiczną wytrzymałość, aby mogła przetrwać i ostatecznie zwyciężyć - powiedział Johnson. Przedstawił też cztery zasadnicze kroki w celu wsparcia Ukrainy. Przewidują one działania zapewniające zachowanie państwa ukraińskiego i wyposażenie go w broń, sprzęt, amunicję i szkolenie wojskowe.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że podczas zbliżającego się szczytu NATO zostanie przyjęta nowa koncepcja strategiczna, która wskaże Rosję jako "zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, pokoju i stabilności".
- Nuklearne pobrzękiwanie szablą w Rosji jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Putin musi wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić - podkreślił Stoltenberg.