Trwa ładowanie...
d44tbm0

Szef MSZ Niemiec: rząd spróbuje uratować umowę z Iranem

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas zapowiedział, że rząd niemiecki będzie próbował "utrzymać przy życiu" porozumienie nuklearne z Iranem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Heiko Mass (z lewej) podkreślił, że Europa musi mówić jednym głosem
Heiko Mass (z lewej) podkreślił, że Europa musi mówić jednym głosem (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Sandro Halank)
d44tbm0

W wywiadzie dla telewizji publicznej ARD we wtorek wieczorem (08.05.2018) Maas zaprzeczył, jakoby po zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że jego kraj wycofa się z porozumienia z Teheranem, umowa stała się "martwa". - Jesteśmy w Europie zgodni co do tego, że chcemy dotrzymać warunków umowy, a Irańczycy prawdopodobnie też tego chcą. Musimy o tym rozmawiać – powiedział Maas.

Szef niemieckiej dyplomacji powiedział, że decyzja Trumpa jest niezrozumiała, jednak ważne jest to, by wyciągnąć z niej właściwe wnioski. - Musimy mówić w Europie jednym głosem – podkreślił. - Będziemy próbowali utrzymać tę ważną umowę, która zapewnia większe bezpieczeństwo na Bliskim i Środkowym Wschodzie, a tym samym czyni cały świat bezpieczniejszym, przy życiu – zapowiedział Maas.

Teheran za kontynuacją

Zdaniem ministra władze w Teheranie są też zainteresowane kontynuacją stosunków gospodarczych, które przyczyniają się do dobrobytu w tym kraju. - Będziemy bardzo intensywnie analizowali zapowiedziane sankcje. Jasne jest to, że jeśli nie będzie tej umowy, to nie będziemy mieli niczego, Iran nie będzie zobowiązany do rezygnacji z produkcji broni atomowej. To oznacza pogorszenie sytuacji – mówił Maas w rozmowie z ARD.

d44tbm0

Zobacz także: Krzyże w urzędach. "Traktuje się je jak miecze i młotki”

USA wycofa się z umowy

Prezydent Donald Trump poinformował, że USA wycofa się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem. Zapowiedział, że "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie.

d44tbm0

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa.

*Jacek Lepiarz *

Przeczytaj też:
Zjazd Katolików w Muenster. Na ile jeszcze Niemcy są katolickie?
Niemiecka prasa o zerwaniu przez Trumpa porozumienia z Iranem

d44tbm0

Podziel się opinią

Share
d44tbm0
d44tbm0
Więcej tematów