Trwa ładowanie...

Szef MSZ Litwy: Armia rosyjska i białoruska są praktycznie zjednoczone

Gabrielius Landsbergis udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Die Welt", w którym przestrzega przed "nową fazą rosyjskiej agresji". Dyplomata nie owija w bawełnę i stwierdza, że "białoruska i rosyjska armia stanowią jedność i otrzymują rozkazy z Moskwy".

Minister spraw zagranicznych Litwy stwierdził, że kraj jest dużo lepiej przygotowany do kryzysowych sytuacji niż w 2014 rokuMinister spraw zagranicznych Litwy stwierdził, że kraj jest dużo lepiej przygotowany do kryzysowych sytuacji niż w 2014 rokuŹródło: fot. East News, fot: GINTS IVUSKANS
dbz2cno
dbz2cno

Minister spraw zagranicznych Litwy wypowiedział się na temat kryzysu na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Dyplomata zdradził, że jego kraj, jak i całe NATO, jest lepiej przygotowany do sytuacji kryzysowych niż w 2014 roku, kiedy to Rosjanie zajęli Krym.

- Nie jesteśmy zaskoczeni rozwojem sytuacji, od dawna mówimy o tym na arenie międzynarodowej, że ruchy Kremla są niepokojące - powiedział Landsbergis. - Od lat przygotowywaliśmy się na możliwość wystąpienia takiej napiętej sytuacji jak ta. Potrzebujemy teraz reasekuracji i potrzebujemy wzmocnień - dodał.

dbz2cno

"Nowa faza rosyjskiej agresji"

Polityk podkreśla rolę Białorusi w całym konflikcie. Jego zdaniem, kraj ten powinien zachować neutralność, jednak rzeczywistość pokazuje co innego. - Po raz pierwszy o Białorusi i zagrożeniu, jakie może stanowić dla naszego bezpieczeństwa, wspomnieliśmy podczas spotkania ministerialnego NATO w Rydze w listopadzie 2021 r. Już wtedy mówiliśmy, że Białoruś jest ważnym graczem geopolitycznym i coś może się tam wydarzyć: Białoruś mogłaby zostać wykorzystana przez Rosję do przeprowadzenia stamtąd ataku. Wskazywaliśmy wtedy również, że Białoruś może w rzeczywistości zostać zaanektowana przez Rosję - stwierdził szef litewskiej dyplomacji.

Zobacz też: Co zrobi Putin? Komorowski: "Możliwe są dwa scenariusze"

Landsbergis pokusił się także o ocenę obecnej sytuacji. - Obecnie jesteśmy świadkami nowej fazy rosyjskiej agresji: nowej współpracy wojskowej między Rosją a Białorusią, co sugeruje, że obie armie są teraz praktycznie zjednoczone i otrzymują jednolite dowództwo z Moskwy - wyjaśnił.

dbz2cno

Litwa postawiła się Chinom

Minister odniósł się w wywiadzie do kwestii konfliktu jego kraju z Chinami. Litwa zacieśniła ostatnio swoje stosunki z nieuznawanym przez Pekin Tajwanem, co spotkało się z reperkusjami ze strony chińskiej, które wstrzymały kontakty handlowe z bałtycką republiką. W spór wmieszała się również Unia Europejska.

- Nie możemy polegać tylko na jednym dostawcy, ani na Rosji w przypadku gazu, ani na Chinach w przypadku łańcuchów dostaw. Dlatego też coraz częściej zwracamy się ku regionowi Indo-Pacyfiku. Tajwan jest silnym partnerem - powiedział minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbz2cno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dbz2cno
Więcej tematów