Trwa ładowanie...
d3rge8f

Szef izraelskiego MSZ o swoich kontrowersyjnych słowach: nie mówiłem o wszystkich Polakach

Jego wypowiedź sprawiła, że Polska nie wzięła udziału w szczycie V4 w Izraelu. Szef izraelskiej dyplomacji Israel Katz oskarżył Polaków o udział w Holokauście i o to, że "antysemityzm wyssali z mlekiem matki". Teraz zapewnia, że nie mówił "o wszystkich Polakach".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Israel Katz nie zamierza przepraszać Polaków za swoje antypolskie słowa
Israel Katz nie zamierza przepraszać Polaków za swoje antypolskie słowa (East News, Fot: Sebastian Scheiner/POOL/AFP)
d3rge8f

Polacy raczej nie mają co liczyć na to, że usłyszą słowo "przepraszam" z ust szefa izraelskiej dyplomacji. Pytany w poniedziałek o swoje słowa przez dziennikarza izraelskiego radia publicznego odparł: "Nigdy nie mówiłem o wszystkich Polakach". - Nie mam nic do dodania do wyjaśnień udzielonych przez Benjamina Netanjahu, który reprezentuje izraelską politykę - dodał Katz ucinając temat.

W wywiadzie podkreślił jednak, że "Polski rząd prowadzi politykę ścisłej współpracy z Izraelem". Przypomniał też o zorganizowanej 14 lutego w Warszawie międzynarodowej konferencji na temat Bliskiego Wschodu, podczas której "polski rząd silnie zmobilizował się wraz z USA, premierem (Izraela Benjaminem Netanjahu) i krajami bliskowschodnimi, które uważają Iran za strategiczne zagrożenie dla pokoju w regionie i na świecie".

Zobacz także: Ambasador USA w Polsce: Israel Katz powinien przeprosić za swoje słowa

d3rge8f

Nikt nie będzie mówił nam w jaki sposób mamy się wyrażać i jak wspominać naszych poległych - stwierdził kilka dni temu na antenie telewizji i24News Israel Katz, pytany o spór o historię między Polską a Izraelem. - Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - dodał. Chwilę później powiedział też, że "byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami".

Ta wypowiedź wywołała prawdziwą burzę. Poska odwołała swój udział w szczycie V4 w Jerozolimie. Domaga się przeprosin od Katza. Wypowiedź szefa MSZ Izraela potępiła też ambasador USA w Polsce. "Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze jak wczorajsza wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza" - napisała na swoim profilu na Twitterze Mosbacher. W w ubiegła środę, w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że Katz powinien przeprosić za swoje słowa.

*Zobacz także: *Szef MSZ Izraela: byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami

Jak się okazało w czwartek Katz nie ma najmniejszego zamiaru przepraszać za te słowa. - Nie żałuję tego, co powiedziałem o uczestnictwie Polaków w Holokauście, wielu Polaków współpracowało z nazistami - powiedział telewizji Reshet 13.

Źródło: lefigaro.fr

d3rge8f

Podziel się opinią

Share

d3rge8f

d3rge8f
Więcej tematów