Trwa ładowanie...

Szef CIA: Rosji grozi "zostanie chińską kolonią"

Rosja "ryzykuje, że stanie się gospodarczą kolonią Chin" - stwierdził dyrektor CIA, William Burns. Izolacja Moskwy i zachodnie sankcje pchają Kreml w objęcia Pekinu.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir PutinPrezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir PutinŹródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d3xzz74
d3xzz74

Agencja Reutera udostępniła nagranie, na którym zarejestrowano wypowiedź dyrektora CIA podczas jego wtorkowej wizyty na Uniwersytecie Rice'a w Houston. William Burns wypowiedział swoje przewidywania na temat relacji oraz zależności między Rosją a Chinami, w nawiązaniu do izolacji Moskwy od krajów zachodnich.

Rosja jako chińska kolonia

Burns jest przekonany, że sytuacja między Rosją a Zachodem zmierza do coraz większych zależności między Moskwą a Pekinem, które w pewnym momencie uczynią z kraju Putina "gospodarczą kolonię Chin".

- Rosja staje się coraz bardziej zależna od Chin i pod pewnymi względami ryzykuje, że z czasem stanie się gospodarczą kolonią Chin, uzależnioną od eksportu zasobów energetycznych i surowców - powiedział dyrektor CIA na Uniwersytecie Rice'a w Houston.

d3xzz74

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Grad pocisków spadł na Rosjan. BM-27 Uragan w akcji

Rosja uzależnia się od Chin

Jak podawał serwis Money.pl, już pół roku po inwazji Rosji na Ukrainę, na skutek wprowadzania sankcji, wyraźnie wzrosły powiązania gospodarcze między Moskwy i Pekinu. Jak podawała wówczas agencja RIA Novosti, wartość towarów eksportowanych z Rosji do Chin wzrosła aż o 48,8 proc. Było to spowodowane z jednej strony zamknięciem się Zachodu na rosyjskie surowce, z drugiej atrakcyjnymi dla Chin cenami.

O tym, że Rosja znajduje się na chińskiej "smyczy" pisał niedawno "Financial Times", komentując marcową wizytę Xi Jinpinga w Moskwie. Kreml uzależnia się od Chin, by zrekompensować straty ponoszone przez zachodnie sankcje. Brytyjski dziennik zwrócił uwagę, że poza korzyściami finansowymi takie działania wiążą się z coraz większym wpływem Pekinu na państwo Putina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xzz74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3xzz74
Więcej tematów