Trwa ładowanie...

Szef BBN: podejmowane są niezrozumiałe próby ośmieszenia tej instytucji

Od pewnego czasu systematycznie zaczęły pojawiać się informacje różnego kalibru mające na celu zdezawuowanie BBN - ocenił Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Share
Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa NarodowegoŹródło: PAP, Fot: Arek Markowicz
d3iiu52

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w rozmowie z "Rzeczpospolitą" został zapytany, kto i dlaczego, jego zdaniem, prowadzi "wojnę hybrydową" wobec BBN na tle polityki kadrowej. - Powiedziałem, że przypomina to wojnę hybrydową, ponieważ od pewnego czasu systematycznie zaczęły pojawiać się informacje różnego kalibru mające na celu zdezawuowanie BBN - wyjaśnił. Jednocześnie podkreślił, że "na wszelkie informacje zagrażające bezpieczeństwu państwa, m.in. te dotyczące współpracy osób ze służbami PRL, reagujemy z całą stanowczością, tak, jak to było w przypadku sprawy płk. Czesława Juźwika".

Soloch zapytany, po co jego zdaniem dezawuuje się BBN, powiedział, że to dla niego niezrozumiałe. - Zwrócę uwagę, że jesteśmy w specyficznej chwili: jest deklaracja i wola prezydenta, by przeprowadzić reformę systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, mamy w perspektywie przyszłoroczny szczyt NATO-6130285597505153c), do którego już musimy się przygotować, niedawno zakończyły się ćwiczenia Zapad 2017, które wymagają pogłębionej analizy. Kontekst tych wydarzeń sprawia, że z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa działania skierowane wobec BBN są dla mnie co najmniej niezrozumiałe - podkreślił szef BBN.

Paweł Soloch zapytany został też, czy służby powinny wcześniej sygnalizować swoje podejrzenia w stosunku do ludzi zatrudnionych w BBN. - Oczywiście, że tak, jednak ja takich sygnałów w sprawie płk. Juźwika nie dostałem. Natomiast problem ludzi z przeszłością w służbach specjalnych PRL czy tych, którzy studiowali w Moskwie, to jest problem niejednej instytucji. Wiemy o wysiłkach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie. Ta sytuacja dotyczy także i Ministerstwa Obrony Narodowej. Przypomnę chociażby podnoszoną w mediach kwestię moskiewskiej szkoły gen. Bogusława Samola pracującego w MON nad Strategicznym Przeglądem Obronnym - zaznaczył szef BBN i dodał, że "zgodnie z filozofią dobrej zmiany jest oczywiste, że jeżeli ktoś pracował w organach bezpieczeństwa lub studiował w Moskwie, to stanowi to okoliczność obciążającą i za tym powinny iść decyzje personalne. Obóz dobrej zmiany takie działania podejmuje i ważna jest konsekwencja. Ale to wymaga czasu, także i u nas".

d3iiu52

Dopytany, czy zaczął dodatkowe działania, pokreślił, że od kiedy objął swoją funkcję, dokonał zmiany całego kierownictwa BBN oraz doradców. - Podjąłem też inne działania, chociaż nie mogę mówić o wszystkich. Z niektórymi instytucjami, m.in. w porozumieniu z ministrem koordynatorem służb specjalnych, wypracowujemy pewne ponadstandardowe procedury. Powołałem też wewnętrzny zespół, w którym jest m.in. mój zastępca minister Dariusz Gwizdała oraz doradca prof. Andrzej Zybertowicz. Ten zespół dokona ponadstandardowego przeglądu kadr we współpracy z innymi instytucjami. Mam nadzieję, że takie działania podejmą też inne urzędy. Dodatkowo zwróciliśmy się do ministra Macierewicza o informacje, które ułatwią nam przeprowadzenie weryfikacji byłych i obecnych żołnierzy pod kątem ich współpracy z organami bezpieczeństwa PRL - powiedział "Rzeczypospolitej" Paweł Soloch.

d3iiu52

Podziel się opinią

Share
d3iiu52
d3iiu52
Więcej tematów