Trwa ładowanie...

Szczyt Unia Europejska - Bałkany Zachodnie w Sofii. Morawiecki o innowacjach i Iranie

Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie Unia Europejska - Bałkany Zachodnie w bułgarskiej Sofii. Była to okazja na spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'm Junckerem, ale także prezentację polskiego stanowiska w kluczowych kwestiach. Polski premier często zabierał głos w dyskusjach o innowacjach, kwestii migracji i stosunków z Iranem.

Szczyt Unia Europejska - Bałkany Zachodnie w Sofii. Morawiecki o innowacjach i IranieŹródło: Reuters
d3h9p2i
d3h9p2i

Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej szczyt podkreślał, że dbał o to, by stanowisko UE, jak najlepiej odpowiadało naszym interesom Wspólnota chce możliwie jak najściślej współpracować z Bałkanami Zachodnimi. Z tamtego regionu pochodzi wielu nowych członków Unii, inni - na czele z Serbią - myślą o akcesji. Póki co Bruksela szuka pól współpracy.

Morawiecki w swoim żywiole

"Konikiem" Morawieckiego była kwestia innowacyjności, w której Polska dostrzega duże szanse dla małych i dużych przedsiębiorstw. Premier podkreślał konieczność wypracowania wspólnych standardów, również w zakresie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa. Także tego na granicach.

Morawiecki przypomniał, że stanowisko Grupy Wyszehradzkiej pozostaje niezmienne. - Państwa mają obowiązek zagwarantowania pełnej suwerenności granic i decydowania kogo chcemy przyjąć, kogo chcemy przyjąć czasowo, a kogo nie chcemy przyjąć - mówił premier. Jak dodawał, w interesie UE leży, by południe Europy było dobrze chronione.

USA i Iran

Tematem rozmów były też ambicje nuklearne Iranu i polityka tego państwa. - Potrzebujemy nowego układu z tym państwem - mówił szef polskiego rządu. W tym kontekście Morawiecki rozmawiał też z europejskimi przywódcami o roli Stanów Zjednoczonych. - Wierzymy mocno w sojusz z USA - mówił.

d3h9p2i

Ale jest jedno "ale", czyli relacje gospodarcze. Decyzją Trumpa Stany Zjednoczone wprowadziły cła na stal i aluminium, co uderza w eksporterów ze Starego Kontynentu. Morawiecki proponuje czasowe zawieszenie ceł, w zamian za ulgi dla amerykańskich inwestorów.

Spotkanie z Junckerem

W środę wieczorem polski premier po raz kolejny spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej. "Długo" i "treściwie" rozmawiali o praworządności w naszym kraju.

- Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą zakończyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą - stwierdził Juncker.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Katastrofa ekologiczna w Gdańsku. Miasto już ją odczuwa

d3h9p2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9p2i
Więcej tematów