Trwa ładowanie...
d17nubb

Szczyt UE. Budżet to nie wszystko. Rozmowy do 7 rano

Bruksela. Trwa szczyt przywódców Unii Europejskiej. Po porozumieniu ws. budżetu UE przez całą noc prowadzono negocjacje. Do godziny 7 dyskutowano nad m.in. kwestiami klimatycznymi.
Share
Szczyt UE. Obrady do rana. Tematem m.in. klimat i Turcja
Szczyt UE. Obrady do rana. Tematem m.in. klimat i TurcjaŹródło: PAP, EPA, Fot: Olivier Matthys
d17nubb

W czwartek wieczorem szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że osiągnięto porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. "Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację" - przekazał na Twitterze Michel.

Szczyt UE. To nie koniec negocjacji

Jednak po decyzji ws. budżetu UE przywódcy wspólnoty nie zdecydowali się na powrót do hotelu - przez całą noc dyskutowali nad kolejnymi punktami szczytu. Rozmowy zakończyły się ostatecznie o 7 rano.

d17nubb

Jak informują media, wzięto na tapet m.in. plan nałożenia ograniczonych sankcji na obywateli i firmy Turcji zaangażowane w badanie złóż ropy naftowej na szelfie u wybrzeża Cypru.

Reuters podaje, że szefowie państw i rządów uczestniczący w posiedzeniu Rady Europejskiej wstępnie zaaprobowali ten plan. Listę sankcji postanowiono poszerzyć o kilka nowych tureckich podmiotów gospodarczych i obywateli tego państwa.

Budżet UE. Złośliwy wpis Radosława Sikorskiego. Adam Bielan odpowiada

Szczyt UE. Kolejne porozumienie i widmo weta Polski. Tym razem chodzi o klimat

Liderzy państw UE mieli również dyskutować na temat porozumienia ws. redukcji gazów cieplarnianych. Charles Michel podkreślał przed szczytem, że ma nadzieję na to, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji do co najmniej 55 proc. do 2030 r. z obecnych 40 proc.

d17nubb

"Jest w zasięgu ręki. Prace nad najlepszą drogą do osiągnięcia tego ambitnego celu są zaawansowane. Byłoby to dużym osiągnięciem" – w takich słowach zwrócił się do unijnych przywódców w liście zapraszającym na szczyt.

W piątek rano pojawiał się informacja, że liderzy krajów Unii Europejskiej zgodzili się ws. porozumienia dot. redukcji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Warto zaznaczyć, że w grudniu 2019 roku Polska wyłamała się z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Sprawa dotyczyła przejścia na odnawialne źródła energii i całkowitą rezygnację z węgla. Część komentatorów zwraca uwagę na to, że kraj znad Wisły może powtórzyć scenariusz sprzed roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17nubb

Podziel się opinią

Share
d17nubb
d17nubb
Więcej tematów