Trwa ładowanie...

Szczyt NATO. Przywódcy z całego świata w Warszawie

• Szczyt rozpocznie się w piątek o godz. 14.30 a zakończy w sobotę ok. godz 17
• W obradach uczestniczyć będzie ponad 2,1 tys. delegatów
• Do Warszawy zjeżdżają delegacje z 54 krajów oraz 11 międzynarodowych organizacji
• Obrady będą obywały się w namiocie na płycie stadionu PGE Narodowy

Szczyt NATO. Przywódcy z całego świata w WarszawieŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1fgwea
d1fgwea

W Warszawie spotka się 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony. W szczycie uczestniczyć będą liderzy wszystkich 28 krajów członkowskich, m.in prezydent Barack Obama, premier David Cameron, kanclerz Angela Merkel i prezydent Francois Hollande.

W Warszawie obradować będą też przedstawiciele krajów współpracujących z NATO, m.in. Ukrainy, Gruzji, Jordanii i Afganistanu. Na Stadionie Narodowym będą też: sekretarz generalny ONZ, szef Rady Europejskiej i szefowa unijnej dyplomacji.

W roli obserwatora wystąpi na warszawskim szczycie będąca w trakcie procesu akcesyjnego Czarnogóra.

W sumie w obradach weźmie udział 2103 delegatów, a rozmowy relacjonować będzie 2 tys. dziennikarzy z całego świata. Najliczniejsza delegacja - 300-osobowa - to przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Delegacja z Kwatery Głównej NATO liczy 180 osób, a z Polski 42 osoby.

d1fgwea

Dwa dni obrad

W piątek rano jeszcze przed rozpoczęciem szczytu przed Stadionem Narodowym zaplanowano spotkanie ekspertów do spraw bezpieczeństwa. Otworzą je prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg przybył do Warszawy w czwartek, z prezydentem Dudą odbył ostatnie konsultacje przed szczytem. Zarówno polski prezydent, jak i sekretarz generalny NATO podkreślali, że Sojusz pokaże na szczycie w Warszawie jedność, siłę i zdolność adekwatnego reagowania na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa.

Od godz. 12 liderzy krajów Sojuszu zaczną zjeżdżać się na Stadion, a o godz. 12.45 zostanie podpisana deklaracja o współpracy między Unią Europejską a NATO. Będą o niej mówić sekretarz generalny NATO, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

O godz. 14.30 prezydent Andrzej Duda i szef Sojuszu Jens Stoltenberg przywitają wszystkich uczestników, by godzinę później rozpocząć pierwszą sesję.

Pierwszego i drugiego dnia obrad zbierze się Rada Północnoatlantycka - główny organ decyzyjny sojuszu. W piątek późnym wieczorem Stoltenberg ma ogłosić podjęte przez szczyt decyzje dotyczące rozmieszczenia wojsk na wschodnich obrzeżach sojuszu.

d1fgwea

W programie są spotkania z państwami partnerskimi aliansu; w piątek zbierze się komisja NATO-Gruzja, a w sobotę komisja NATO-Ukraina. Z sekretarzem generalnym NATO będą rozmawiać także prezydent Afganistanu Aszraf Ghani Ahmadzai i premier Abdullah Abdullah; tematem jednego ze spotkań będzie misja Resolute Support.

Wieczorem wszyscy uczestnicy obejrzą przelot wojskowych samolotów, a szefowie delegacji udadzą się na kolację na Zamek Królewski. W swoim własnym gronie spotkają się też ministrowie obrony i spraw zagranicznych.

Obrady drugiego dnia rozpoczną się o godz. 9 od rozmów na temat Afganistanu. Później przywódcy będą też rozmawiać o flance południowej, Gruzji oraz Ukrainie. Na zakończenie szczytu o godz. 16.45 przewidziana jest wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy oraz sekretarza generalnego NATO.

d1fgwea

Na zakończenie szczytu ma też zostać ogłoszona decyzja, gdzie zostanie zorganizowany następny szczyt.

Okazja do rozmów

Wizyta w Warszawie będzie też dla przywódców okazją do dwustronnych spotkań i rozmów na inne tematy. Wielu spośród polityków ma w polskiej stolicy zaplanowany także swój własny program.

Brytyjski premier David Cameron spotka się w piątek wczesnym popołudniem z premier Beatą Szydło. Z kolei amerykański prezydent Barack Obama ma w planach rozmowy z szefami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Jean Claudem Junckerem i Donaldem Tuskiem, a potem spotkanie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

d1fgwea

Zadanie dla służb

Głównym organizatorem warszawskiego szczytu jest Kwatera Główna NATO. O wyborze stolicy Polski na miejsce kolejnych obrad szefów państw i rządów organizacji poinformował na szczycie w walijskim Newport prezydent Bronisław Komorowski.

Bezpieczeństwa ponad 2 tys. delegatów pilnuje ok. 6 tysięcy policjantów. Na potrzeby uczestników i gości szczytu zarezerwowano ponad 4 tys. pokoi hotelowych, wynajęto blisko 600 pojazdów. Opiekę na delegatami będzie sprawować m.in. 206 oficerów łącznikowych - pracowników MSZ i MON, do pracy przy szczycie zatrudniono także 240 wolontariuszy.

Szczytowi towarzyszą spotkania eksperckie - zorganizowane przez PISM Summit Experts Forum oraz "Szczyt Przyszłych Liderów" Atlantic Council.

Na organizację szczytu NATO w Warszawie zaplanowano w budżecie państwa ok. 160 mln zł.

d1fgwea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fgwea
Więcej tematów