ŚwiatSzczyt NATO o Iraku, Ukrainie, roli i przyszłości Sojuszu

Szczyt NATO o Iraku, Ukrainie, roli i przyszłości Sojuszu

Wszystkie państwa NATO będą współpracowały przy szkoleniu irackich sił bezpieczeństwa - poinformowano na szczycie Sojuszu w Brukseli. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko potwierdził, że jego kraj pragnie "integracji z UE i NATO". Prezydent USA George W. Bush podkreślił, że NATO jest kamieniem węgielnym stosunków transatlantyckich.

Szczyt NATO o Iraku, Ukrainie, roli i przyszłości Sojuszu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Polski minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld przekazał szefowi niemieckiej dyplomacji Joschce Fischerowi raport Warszawskiej Grupy Refleksyjnej o tym, jak należałoby zmienić stosunki między NATO i UE.

We wspólnej deklaracji przywódcy podkreślili, że szkolenie irackich sił bezpieczeństwa przybliża dzień, w którym Irakijczycy "przejmą pełną odpowiedzialność za stabilność swojego kraju i bezpieczeństwo swoich obywateli".

Ukraina chce do NATO

Celem Ukrainy jest wejście do struktur europejskich - powiedział na konferencji prasowej Juszczenko po spotkaniu z 26 przywódcami państw NATO. Ludzie, którzy wyszli na ulicę w Kijowie, życzyli sobie, żeby Ukraina była w pełni zintegrowana w Europie, a nie jedynie sąsiadem Europy - dodał Juszczenko.

Juszczenko potwierdził, że Ukraina planuje wycofanie wojsk z Iraku. Podtrzymuję stanowisko w sprawie wycofania wojsk z Iraku. Nastąpi to po konsultacjach z naszymi partnerami - zapewnił, nie wykluczając, że żołnierze ukraińscy będą jednak uczestniczyć w misjach techniczno-szkoleniowych w Iraku.

NATO prowadzi politykę otwartych drzwi - powiedział na tej samej konferencji prasowej Jaap de Hoop Scheffer. Musimy zobaczyć, jak NATO może pomóc Ukrainie iść w kierunku, który obrała - dodał.

O potrzebie wsparcia starań Ukrainy mówił podczas spotkania z Juszczenką m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Przywódcy państw NATO potwierdzili, że podejście "otwartych drzwi" Sojuszu dla Ukrainy jest nadal aktualne - poinformował dziennikarzy minister Adam Daniel Rotfeld, podsumowując spotkanie NATO-Ukraina.

Jest oczekiwanie na to, że Ukraina włączy się do struktur euroatlantyckich, czyli wcześniej czy później wstąpi do UE i NATO - powiedział Rotfeld. Jak dodał, taką nadzieję wyraził też Aleksander Kwaśniewski.

Milczenie ma swoją wymowę

Szef MSZ przyznał, że negatywne wrażenie zrobiło na nim to, że kilku najważniejszych przywódców, m.in. Francji, Niemiec, Hiszpanii i Belgii nie zabrało głosu na spotkaniu NATO-Ukraina. To milczenie ma swoją wymowę - powiedział Rotfeld.

Na sugestię dziennikarzy, że Niemcy i Francuzi nie zabrali głosu na spotkaniu z Juszczenką, bo być może nie chcieli drażnić Rosji, Rotfeld odparł jedynie: Może. Ale nie chciałbym tego komentować.

Szerszy dialog pomiędzy USA i Europą

Prezydent Francji Jacques Chirac opowiedział się za szerszym dialogiem pomiędzy USA i Europą, aby lepiej uwzględniać zmiany zachodzące na kontynencie europejskim. Poparł kanclerza Gerharda Schroedera, który niedawno na międzynarodowej konferencji w Monachium skrytykował Sojusz za brak politycznych dyskusji na ważne tematy i domagał się jego reformy.

Europa i USA są prawdziwymi partnerami. Musimy więc prowadzić dialog i bardziej słuchać się nawzajem. Musimy także, jak to podkreślił kanclerz Niemiec, brać pod uwagę zmiany, które zaszły na kontynencie europejskim - podkreślił francuski prezydent.

Minister Rotfeld przypomniał, że wiosną ubiegłego roku, jeszcze przed szczytem NATO w Stambule, nad przyszłością Sojuszu dyskutowała Warszawska Grupa Refleksyjna z udziałem analityków i badaczy problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego, m.in. z Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Z Polski w pracach Grupy uczestniczyli m.in. Bronisław Geremek i Janusz Onyszkiewicz.

Analitycy ci przedstawili raport, jak należy zmienić stosunki między Sojuszem a UE, które powinny ze sobą współpracować.

Wystąpienie Schroedera, wygłoszone blisko rok po przyjęciu raportu Grupy Refleksyjnej, w moim rozumieniu zmierza w tym samym kierunku. Jeśli tak, jesteśmy gotowi kontynuować prace Warszawskiej Grupy Refleksyjnej, po to by wnieść swój wkład w dostosowanie Sojuszu do nowych potrzeb - powiedział Rotfeld.

NATO przywraca równowagę

Szczyt w Brukseli pokazuje, że NATO nadal odgrywa wyjątkową rolę w kwestii światowego bezpieczeństwa - wskazał sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer w odpowiedzi na zarzuty Schroedera z Monachium.

Sojusz transatlantycki, pokrywający wszystkie strategiczne punkty w świecie, stając wobec wielu wyzwań w kwestii bezpieczeństwa, pokazuje, że NATO nadal odgrywa swoją wyjątkową rolę, jako główne forum pozwalające Ameryce Północnej oraz Europie na przywrócenie równowagi, ukształtowanie wspólnych poglądów w sprawach bezpieczeństwa i wydajne wspólne reagowanie - mówił Scheffer.

Dodał, że choć Sojusz stara się mieć najbardziej wydajne siły, zdolne dotrzeć do wielu miejsc, trzeba udowodnić, że jego przywódcy są w stanie równie skutecznie prowadzić dyskusje i podejmować decyzje.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)