Trwa ładowanie...
dw3rmyn

Szczyt G20. Spotkanie prezydentów USA i Chin: wznowimy rozmowy handlowe

Donald Trump i Xi Jinping spotkali się podczas szczytu państw G20 w Osace. Przywódcy uzgodnili, że ich kraje wznowią rozmowy handlowe, a Waszyngton nie będzie nakładał nowych ceł na chiński eksport. Taki komunikat podało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydenci USA i Chin na szczycie G20 w Osace
Prezydenci USA i Chin na szczycie G20 w Osace (East News, Fot: AP)
dw3rmyn

Zapowiedź budzi nadzieje dla dwóch największych gospodarek świata na rozwiązanie ich wojny handlowej – oceniają eksperci cytowani przez Reutera.

Sam Donald Trump określił 80-minutowe spotkanie jako "doskonałe i tak dobre, jak miało być". - Wracamy na właściwe tory i zobaczymy, co się stanie - powiedział prezydent USA dziennikarzom relacjonującym obrady szczytu G20.

Xi Jingping miał powiedzieć Donaldowi Trumpowi, że ma nadzieję, że Stany Zjednoczone będą sprawiedliwie traktować chińskie firmy. – W kwestiach suwerenności i szacunku Chiny muszą chronić swoje podstawowe interesy – powiedział Xi.

dw3rmyn

Jeszcze przed początkiem rozmów przywódca Państwa Środka ocenił, że woli "współpracę i dialog od konfrontacji". – Jestem gotowy na wymianę zdań w sprawie kierunku rozwoju dwustronny relacji – zapewnił Xi.

W obszernym oświadczeniu dotyczącym rozmów, chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Stany Zjednoczone nie dodadzą nowych taryf do chińskiego eksportu i dodali, że negocjatorzy obu krajów omówią konkretne kwestie, ale nie podali żadnych szczegółów.

W trwającym od roku sporze handlowym dwóch największych gospodarek świata, oba kraje nałożyły na siebie cła w wysokości miliardów dolarów. Zakłóciło to globalne linie dostaw, niszcząc rynki i ciągnąc za sobą globalny wzrost gospodarczy.

Waszyngton zarzuca Pekinowi m.in. nieuczciwe dotacje do przemysłu, wymuszanie transferu technologii od amerykańskich firm i brak wzajemności w kwestii dostępu do rynku.

dw3rmyn

Relacje na linii Waszyngton-Pekin pogorszyły się w maju, kiedy Trump oskarżył Chiny o próbę wycofania się z uzgodnionych wcześniej zapisów umowy handlowej. Prezydent USA podwyższył wtedy cła na część chińskich towarów i zpaowiedział kolejne sankcje.

Zobacz także: Kwaśniewski przestrzega PSL. Kosiniak-Kamysz odpowiada byłemu prezydentowi

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw3rmyn

Podziel się opinią

Share
dw3rmyn
dw3rmyn
Więcej tematów