WP

Wojna handlowa USA z Chinami. Wszystko przez decyzje Donalda Trumpa

Donald Trump wprowadził ogromne cło na prawie cały chiński eksport do USA. Odpowiedź chińskiego przywódcy może zaszkodzić nie tylko gospodarce obu krajów, ale też doprowadzić do światowej recesji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump nie zamierza odpuszczać Chinom ws. cła na tamtejsze towary
Donald Trump nie zamierza odpuszczać Chinom ws. cła na tamtejsze towary (PAP/EPA, Fot: MIKE THEILER)
WP

Xi Jinping, przywódca Chin, chciał uniezależnić jego państwo od długów stawiając na krótkoterminowy wzrost kosztem długoterminowych reform. Zapowiedzi Donalda Trumpa, o potencjalnym nałożeniu cła na chińskie towary, uznał za przedwyborczy blef. Prezydent USA zdecydował jednak, że na stal będzie obowiązywać 25 proc. cło, a na aluminium 10 proc. - podaje politico.com.

Administracja Trumpa nie odpuszcza i słowami wiceprezydenta USA Mike Pence’a zaatakowała Pekin. - Nie damy się zastraszyć i nie ustąpimy - powiedział. Retoryka może być kontynuowana nawet w walce w wyborach w 2020 r. Na ten moment działania osłabiają gospodarkę Chin. Waluta straciła w tym roku 6,4 proc., a indeks szanghajskiej giełdy spadł od stycznia o 22,3 proc.

Trump grozi dalszym podniesieniem ceł na towary. W sierpniu eksport wyhamował do 10 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Chiny reagują nerwowo, aby utrzymać swój wzrost. Xi Jinping przedstawia nowe plany obniżki podatków, zdynamizowania akcji kredytowej dla biznesu i zwiększenia nakładów na infrastrukturę. Plany, aby gospodarka opierała się na firmach zaawansowanych technologii niż tanich zakładach produkcyjnych, muszą zostać odłożone.

WP

Zniknięcie popularnej aktorki z "X-Mena", zatrzymanie szefa Interpolu i problemy wizowe zachodniego dziennikarza "Financial Times" zaniepokoiło zagranicznych inwestorów. Chiny, które chcą się przedstawiać jako wiarygodne mocarstwo, mają wizerunkowy problem. Konflikt USA-Chiny ma tylko eskalować, co jeszcze bardziej ograniczy tempo wzrostu gospodarki z roczną produkcją na poziomie 14 bilionów dolarów.

Zobacz także: Brytyjska propaganda „pomniejszyła” Napoleona. Dziś wiemy ile dokładnie miał wzrostu

WP

Źródło: politico.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP