Trwa ładowanie...

Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Mike Pence: Polska jest oazą wolności w Europie Środkowej

Stany Zjednoczone i Polska współorganizują konferencję bliskowschodnią, która wystartowała w środę w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z wiceprezydentem USA, Mikiem Pencem. - God bless Poland, God bless America - powiedział Duda podczas konferencji prasowej.

Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Mike Pence: Polska jest oazą wolności w Europie ŚrodkowejŹródło: PAP
d1gb8u3

- Cieszę się, że wizyta wiceprezydenta USA rozpoczyna się od zawarcia umowy na dostawę systemu rakietowego HIMARS - powiedział prezydent Duda. Dodał, że "to ważne wydarzenie, które wpisuje się w program modernizacji polskiej armii".

Duda wyraził nadzieję, że "nadal będziemy rozwijali nasz potencjał wojskowy". - Wierzę, że będziemy kupowali następne elementy uzbrojenia i będziemy kontynuować usprawnianie obrony - powiedział prezydent. Podkreślił, że na polskiej ziemi stacjonują zarówno żołnierze polscy jak i amerykańscy.

- Pokazuje to naszą wspaniałą współpracę na poziomie obronności, a ta wizyta na doskonałe relacje polityczne. Mam nadzieję, że wizyta wiceprezydenta USA pozytywnie wpłynie na nasze relacje i gospodarkę – mówi prezydent RP.

d1gb8u3

Na koniec dodał po angielsku: "God bless Poland, God bless America".

- Polska jest oazą wolności w Europie Środkowej. Z całego serca dziękuję żołnierzom za obronę wolności – stwierdził wiceprezydent Mike Pence.

Pence przekazał pozdrowienia "od wielkiego człowieka, który bardzo podziwia Polskę. - To największy człowiek na świecie – powiedział wiceprezydent USA, wspominając o Donaldzie Trumpie. - Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego i zawsze tak będzie - dodał polityk.

d1gb8u3

Minister Błaszczak o HIMARS

- Od dziś Wojsko Polskie będzie uprawnione, by dysponować najnowszym sprzętem – trafią do nas rakiety HIMARS. To broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo. Wschodnia flanka NATO będzie w ten sposób zabezpieczona – powiedział wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak informował szef MON Mariusz Błaszczak, Polska zamierza kupić jeden dywizjon artylerii rakietowej, to znaczy 20 wyrzutni, wraz z ok. 300 pociskami oraz systemem kierowania ogniem. Koszt netto to 414 milionów dolarów, czyli ponad 1,5 miliarda złotych.

Więcej wojsk USA w Polsce

#

Szef Departamentu Stanu Mike Pompeo spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, Jackiem Czaputowiczem. Minister podziękował Pompeo za rozmowę, która "potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami".

- Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - podkreślił szef MSZ. - Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział Czaputowicz. Chodzi m.in. o Nord Stream 2, które według Polski i USA "nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy".

d1gb8u3

Czaputowicz oświadczył również, że rozmawiał z Pompeo o "planach dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce". Minister wyraził nadzieję na "kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach".

Szczyt bliskowschodni w Warszawie

#

Konferencje i obrady będzie odbywać się w dniach 13-14 lutego. Uczestniczy konferencji spotkają się na Stadionie PGE Narodowym i w Zamku Królewskim. Premier Mateusz Morawiecki na czas szczytu wprowadził w Warszawie stan alarmowy ALFA.

Mieszkańcy Warszawy i kierowcy, którzy poruszają się po stolicy, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Mogą występować utrudnienia, część ulic i parkingów będzie zamknięta. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gb8u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gb8u3
Więcej tematów