WP

Szczyt bliskowschodni "całkowitą porażką" Polski. Nie spełnił swojej funkcji

Jak podaje RMF FM, jednym z głównych celów szczytu bliskowschodniego w Warszawie miało być wyjście z kryzysu w relacjach z Izraelem. Wypowiedzi tamtejszych polityków pogrzebały jednak plany polskiego rządu, który teraz ma żałować decyzji o organizacji konferencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy PiS mają być rozczarowani przebiegiem konferencji bliskowschodniej
Politycy PiS mają być rozczarowani przebiegiem konferencji bliskowschodniej (East News)
WP

Według informacji rozgłośni, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz był przekonany, że organizacja takiego wydarzenia w Warszawie pomoże odbudować nadszarpnięte relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Zachęcone jego zapewnieniami kierownictwo PiS wyraziło zgodę na zorganizowanie konferencji.

Sceptyczny wobec wydarzenia pozostawał Pałac Prezydencki. Bliski współpracownik Andrzeja Dudy powiedział, że "szczyt okazał się całkowitą porażką, a polska dyplomacja właściwie nie działa". Inny ważny polityk PiS stwierdził, że szef polskiego MSZ przed szczytem nie odwiedził żadnego kraju bliskowschodniego, a agenda nie była znana do ostatniej chwili.

Rozmówca RMF FM podkreśla również, że prezes PiS Jarosław Kaczyński po macoszemu traktuje zagadnienia związane z polityką zagraniczną. - Nikt w PiS-ie nie bierze pełni odpowiedzialności za politykę zagraniczną, bo prezes Kaczyński lekceważy sprawy zagraniczne, uważa, że nimi nie wygrywa się wyborów, że ktokolwiek może być szefem MSZ - ocenia.

WP

Zobacz także: Andrzej Zybertowicz, doradca Andrzeja Dudy o konferencji bliskowschodniej w Warszawie

Zamiast ocieplenia stosunków z Izraelem i USA, konferencja bliskowschodnia przyniosła kolejny kryzys dyplomatyczny. Po wypowiedziach premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz szefa MSZ Israela Katza Mateusz Morawiecki odwołał udział polskiej delegacji w szczycie V4 w Jerozolimie. Wiele kontrowersji wywołały także słowa sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który "zachęcał polskich kolegów", by "wprowadzili prawo pozwalające na zwrot majątków tym, którzy je stracili podczas Holokaustu".

Źródło: RMF FM

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP