Trwa ładowanie...
d3nw5t0

Jest odpowiedź Izraela ws. słów Netanjahu. "Nieporozumienie"

MSZ Izraela i ambasada tego kraju wydały oświadczenie ws. słów Biniamina Netanjahu. Urzędnicy tłumaczą, że premier mówiąco "Polakach kolaborujących z nazistami" miał na myśli pojedynczych Polaków, a nie naród czy państwo polskie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypowiedź Biniamina Netanjahu została źle zrozumiana - wyjaśnia izraelski MSZ
Wypowiedź Biniamina Netanjahu została źle zrozumiana - wyjaśnia izraelski MSZ (PAP)
d3nw5t0

To reakcja na działanie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort w trybie pilnym wezwał w piątek ambasador Izraela.

- Wezwaliśmy Annę Azari, by przekazała od nas do strony izraelskiej prośbę o dokładnie wyjaśnienie słów premiera Netanjahu - powiedział wiceszef MSZ na konferencji prasowej. Chodzi o wypowiedź szefa izraelskiego rządu z czwartkowego wieczoru.

- Polacy kolaborowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie - padło z ust Netanjahu, co potwierdzają izraelscy dziennikarze. Ambasador Izraela już rano wydała oświadczenie, w którym przekazała sprostowanie od swojego premiera. Netanjahu zarzeka się, że nie miał na myśli "narodu polskiego", a indywidualne przypadki.

d3nw5t0

Polska chce dokładnych wyjaśnień

To jednak stronie polskiej nie wystarcza. MSZ chce, by Izrael wystosował oficjalne wyjaśnienia, jakie były intencje Netanjahu. - Wyraziliśmy oczekiwanie, by takie wyjaśnienie nastąpiło, ale to od strony izraelskiej zależy, w jakiej formie one będą - powiedział Szynkowski vel Sęk.

Czytaj też: PiS reaguje na słowa Netanjahu. Odpowie uchwałą

Zobacz także: Izraelski dziennikarz: to nie jest konferencja pokojowa

Wiceszef MSZ podkreślił że dotychczasowe wyjaśnienia nie są dla MSZ wystarczająco czytelne. Polityk nie chciał też reakcji Netanjahu na prośby izraelskich dziennikarzy o doprecyzowanie swojej wypowiedzi. - Słyszeliście mnie wyraźnie wczoraj - miał powiedzieć izraelski premier.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d3nw5t0

Podziel się opinią

Share

d3nw5t0

d3nw5t0
Więcej tematów