Szczepionki na COVID-19. Ukraina wyrzuciła część niewykorzystanych dawek
Szczepionki na COVID-19 podawane są już także na Ukrainie. Tamtejsi deputowani zarzucili w poniedziałek służbie zdrowia, że placówki medyczne wyrzuciły część niewykorzystanych dawek preparatu przeciwko koronawirusowi. Były one przeznaczone na szczepienia lekarzy. Jednak ci nie przyszli w umówionych terminach na szczepienie.
Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Na Ukrainie rozpoczęto akcję szczepień na COVID-19. Do tego kraju w ubiegłym tygodniu dotarło 500 tys. dawek szczepionki na COVID-19 AstraZeneca wyprodukowanych w Indiach.
Ukraina. Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19
Ukraiński rząd priorytetowo potraktował szczepienia na COVID-19 pracowników medycznych. Przytoczono jednak statystki, które ukazują, że 47 proc. Ukraińców nie chce się zaszczepić przeciwko COVID-19.
"Ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak przebiegają wszystkie procesy, dlaczego lekarze odmawiają poddania się szczepieniom" - przekazał Ołeksandr Kornijenko, szef frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu prezydenta Włodzimierza Zełenskiego.
"To bardzo źle, ale nie ma innej opcji… jeśli ktoś nie przyjdzie, to fiolkę ze szczepionką można zostawić otwartą na 2-3 godziny, po czym trzeba ją wyrzucić" - dodał Mychajło Raduckij przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia.
Ukraiński resort zdrowia przekazał w poniedziałek, że od 28 lutego wykonano w sumie 3 141 szczepień. Tego samego dnia w trakcie programu telewizyjnego zaszczepił się minister zdrowia Maksym Stepanow. Przekazał on także, że już niedługo szczepionkę na COVID-19 przyjmie także prezydent.
"Udowodniłem na własnym przykładzie, że szczepionka, którą jesteśmy zaszczepieni, jest całkowicie bezpieczna i skuteczna" - dodał polityk.
Koronawirus na Ukrainie: raport
Sytuacja epidemiczna na Ukrainie wciąż jest poważna. Liczba osób, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 wzrosła po spadku w trakcie ostrej blokady na początku roku. Najgorzej jest w Kijowie oraz zachodniej Ukrainie. Tam rząd utworzył mobilne szpitale, aby poradzić sobie z nagłym wzrostem liczby zakażeń.
Od początku epidemii do 1 marca Ukraina zarejestrowała łącznie 1,3 miliona przypadków zakażeń koronawirusem. Przez COVID-19 zmarło 26 050 osób.