Szczepionka przeciw Omikronowi jest w produkcji. Biontech i Pfizer działają "na własne ryzyko"
Dotychczasowe szczepionki przeciwko COVID-19 nie były wystarczająco skuteczne przeciwko wariantowi Omikron. Dlatego niemiecki Biontech i amerykański Pfizer opracowały nowy preparat właśnie przeciwko niemu. Jak poinformowano, jest już w produkcji. Jak zastrzegł prezes Pfizera, jego firma "działa na własne ryzyko" - nie wiadomo bowiem póki co, czy są chętni na taki preparat.
12.01.2022 07:28
Informację na temat nowej szczepionki podał dyrektor generalny Biontech Ugur Sahin na konferencji zdrowotnej amerykańskiego banku J. P. Morgan. Zapowiedział, że badania kliniczne nad szczepionką rozpoczną się pod koniec stycznia.
- Spodziewamy się, że będziemy gotowi do zaopatrywania rynku do marca, po uzyskaniu zgód regulacyjnych - dodał.
"Działamy na własne ryzyko"
Jak pisze niemiecki dziennik "Die Welt", Europejska Agencja Leków (EMA) nie zadeklarowała jeszcze, czy uważa, że konieczna jest szczepionka dostosowana do wariantu Omikron o składzie innym niż obecnie stosowana.
Z kolei prezes Pfizera Albert Bourla powiedział w poniedziałek amerykańskiemu nadawcy CNBC, że firma rozpoczęła produkcję dostosowanej szczepionki na własne ryzyko. Powiedział, że nie wie, czy szczepionka będzie potrzebna i jak zostanie wykorzystana. - Ale będziemy gotowi - zadeklarował.
Szczepionki vs. Omikron
"Die Welt" przypomina, że szczepionki przeciwko koronawirusom stosowane obecnie przez różnych producentów zostały pierwotnie opracowane przeciwko tzw. dzikiemu typowi wirusa Sars-CoV-2, który został po raz pierwszy odkryty w Chinach pod koniec 2019 r. O ile szczepionki stosowane od przełomu 2020/2021 roku były skuteczne również przeciwko późniejszym mutacjom, takim jak Alfa czy Delta, o tyle w przypadku Omikronu sytuacja może być inna, przynajmniej jeśli chodzi o ryzyko zakażenia.
Jak informował magazyn "Nature" pod koniec grudnia 2021 roku, powołując się na szereg badań, wariant Omikron jest w dużej mierze odporny na obecnie istniejące przeciwciała - zarówno te powstające u ludzi po szczepieniach, jak i te tworzone sztucznie w laboratoriach firm farmaceutycznych. Co więcej, niektóre szczepionki, jak np. Johnson & Johnson, są przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa zupełnie nieskuteczne.
Źródło: PAP