Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw Covid. Dworczyk: Dziś rozpocznie się kontrola NFZ w sprawie szczepień na WUM

Nie milkną echa tzw. "afery szczepionkowej". Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapewnił, że sprawa zostanie wyjaśniona. Dziś rozpocznie się kontrola przeprowadzana przez NFZ, która ma odpowiedzieć na pytanie dlaczego osoby spoza grupy "0" zostały zaszczepione.

Share
Michał Dworczyk zapewnia, że wszystkie kontrowersje związane z programem szczepień zostaną szybko wyjaśnione
Michał Dworczyk zapewnia, że wszystkie kontrowersje związane z programem szczepień zostaną szybko wyjaśnioneŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1c548t

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk był gościem programu "Grafitti" na antenie telewizji Polsat News. Minister pytany był m.in. o to czy w związku z kontrowersjami dotyczącymi szczepień znanych aktorów poza kolejnością zaszczepiony został ktoś z rządu.

Dworczyk zaprzeczył i powiedział, że jedynie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska został zaszczepiony jako, że jest lekarzem. Na tej samej zasadzie zaszczepieni zostali marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski czy Władysław Kosiniak-Kamysz.

d1c548t

Jednocześnie polityk zapewnił, że sprawa szczepień poza kolejnością, do których doszło na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym musi zostać wyjaśniona. - Jeszcze dzisiaj rozpocznie się kontrola NFZ w tej sprawie.

Szczepionka przeciw Covid. "Mieliśmy do czynienia z nadużyciem"

Szef kancelarii premiera nie ma wątpliwości, że na WUM doszło do skandalu. - Mówienie, że coś nie było do końca jasne jest niezgodne z prawdą. Wytyczne Narodowego Programu Szczepień podkreślają, że osoby z poza grupy "0" mogły być szczepione, jeśli niewykorzystana szczepionka miałaby się zmarnować - tłumaczy Dworczyk.

- Bierzmy pod uwagę, że program szczepień rozpoczął się w wyjątkowym okresie świąteczno-noworocznym. Braliśmy pod uwagę, że jeśli ktoś z grupy "0" nie stawi się na szczepienie w swoim terminie, to wówczas szczepiony będzie ktoś inny - dodaje polityk.

Przy okazji Dworczyk zapewnia, że na 50 391 szczepień wykonanych wczoraj do godziny 18 poza kolejką zaszczepionych zostało kilkanaście osób.

d1c548t

Szczepionka przeciw Covid. Grupa 1 będzie szczepiona jeszcze w styczniu

Także w poniedziałek minister Dworczyk podał informację, że program szczepień przebiega bez żadnych zakłóceń. - Na Okęciu wylądowało kolejnych 300 tys. dawek. To oznacza, że mamy w Polsce obecnie 660 tys. dawek szczepionki. Dzisiaj do szpitali trafi kolejnych 150 tys. dawek - raportował polityk.

Aktualne tempo szczepień plasuje Polskę w dokładnie w światowej średniej. Tempo szczepień ma wzrastać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w ostatnim tygodniu stycznia ruszą szczepienia osób z grupy "1". Mowa o osobach po 60 roku życia (począwszy od osób najstarszych), a także służbach mundurowych oraz pensjonariuszach i opiekunach domów opieki.

Rewolucja w 2021 roku? "Chowanie się w domach będzie niemożliwe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c548t

Podziel się opinią

Share
d1c548t
d1c548t
Więcej tematów