Szczepionka na COVID u seniorów. Niemcy sprawdzili jej skuteczność
Niepokojące dane dotyczą preparatu firmy Pfizer. Niemcy przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, jaką skuteczność ma szczepionka na COVID u seniorów.
Niemcy przeprowadzili badanie sprawdzające skuteczność szczepionki na COVID u seniorów. Wyniki testu są niepokojące, zwłaszcza dla osób 80+.
Szczepionka na COVID. Seniorzy zagrożeni? Niemcy sprawdzili
Reakcja osób starszych na szczepionkę przeciwko koronawirusowi może być słabsza, co potwierdziło badanie niemieckiego zespołu naukowców z Dusseldorfu. Preparat firmy Pfizer podano osobom w wieku poniżej 60. roku życia oraz osobom 80+.
Jak wynika z testu, przeprowadzonego na preparacie firmy Pfizer, słabszą reakcję na szczepionkę na COVID odnotowano zwłaszcza u osób powyżej 80. roku życia.
17 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi aż u 31 proc. osiemdziesięciolatków Niemcy nie stwierdzili żadnych przeciwciał, które mogłyby zwalczyć COVID-19 w przypadku zakażenia organizmu.
Po podaniu dwóch dawek szczepionki na COVID osobom poniżej sześćdziesiątki, przeciwciała do zwalczania koronawirsa nie pojawiły się tylko u 2 proc. badanych w tej grupie. Jednocześnie Niemcy dodają, że po podaniu tylko pierwszej dawki preparatu zaledwie 16 proc. osób wykazała obecność przeciwciał.
Niemcy: szczepionka na COVID działa słabiej. Czy seniorzy muszą się obawiać?
Mimo tego, że przeciwciała nie pojawiły się u części osób starszych, Niemcy nie przesądzają o ich gorszej sytuacji. - Osoby starsze nie muszą się obawiać, że będą narażone na poważne powikłania, gdyby zostały zakażone koronawirusem - podkreśla prof. Ortwin Adams, wirusolog ze szpitala uniwersyteckiego w Duesseldorfie.
Niemiec powołuje się przy tym na podobne badania wśród osób z Izraela i Wielkiej Brytanii, gdzie po podaniu tylko pierwszej dawki szczepionki na COVID wśród seniorów spadła liczba hospitalizacji i ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem w stosunku do osób w ich wieku, które jeszcze się nie zaszczepiły.
- Wynika z tego, że osoby starsze powinny być doszczepiane wcześniej niż ludzie młodzi, by uzyskać długotrwałą ochronę - tłumaczy wirusolog z Niemiec.
Źródło: PAP