Szczepionka na COVID. Dostawa kolejnych dawek już na Okęciu
W poniedziałek rano 300 tys. dawek szczepionki na COVID dotarło do Polski. Transport na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina osobiście nadzorował premier Mateusz Morawiecki. - Niech zwycięży nadzieja i bezpieczeństwo (...). W ciągu kilku miesięcy będziemy mogli zwyciężyć z wirusem - mówił szef rządu.
28.12.2020 | aktual.: 03.03.2022 00:43
Rządzący zapowiedzieli, że w ciągu tygodnia do Polski zostanie sprowadzonych 300 tysięcy dawek szczepionki. Do końca stycznia trafi 1,5 miliona dawek preparatu. Cała pula zostanie podzielona na dwie części. Połowa dawek pozostanie w magazynie Agencji Rezerw Materiałowych, a połowa zostanie rozdysponowana do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.
- Wchodzimy w najważniejszą fazę: operację logistyczną, która pozwoli dostarczenie około szczepionki dla blisko 30 mln obywateli, którzy będą mogli postawić tamę wirusowi. Walka z COVID-19 to walka o każdą godzinę, o każdy dzień - mówił na Okęciu premier. Mateusz Morawiecki apelował o zaufanie do nauki i medycyny.
- Nad szczepionką pracowało wielu uznanych naukowców, przeszła serię badań i została dopuszczona do użytku (...). Ta szczepionka jest dobrodziejstwem (...). Niech zwycięży nadzieja i bezpieczeństwo, bo to jest na wyciągnięcie ręki. W ciągu kilku miesięcy będziemy mogli zwyciężyć z wirusem - dodał szef rządu.
"Wspaniałe wieści! Polska właśnie otrzymała szczepionkę Pfizer dla swoich obywateli dostarczoną przez UPS Polska. Jestem dumna, że amerykańskie firmy włączają się w walkę z COVID19 w Polsce. Szczepionki są ważnym narzędziem pomagającym powstrzymać pandemię!" - napisała na Twitterze amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher.
Nowe dawki szczepionki mają zostać rozdystrybuowane w poniedziałek i wtorek do 250 szpitali. W sumie Rada Ministrów zapowiedziała, że zamierza sprowadzić do Polski łącznie 60 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Pierwsze z nich dotarły do krajów Unii Europejskiej w piątek wieczorem. W Polsce akcja szczepień w grupie "0", do której należą medycy i pracownicy służby zdrowia, rozpoczęła się w niedzielę rano - pierwszą zaszczepioną została Naczelna Pielęgniarka szpitala CSK MSWiA Alicja Jakubowska.
- Do 31 grudnia każdy szpital węzłowy ma obowiązek wyszczepienia przekazanych dawek. Do zeszłego tygodnia mieliśmy w sumie 300 tys. zgłoszeń wśród grupy "0", te dane są rejestrowane w systemie e-zdrowie. Chcemy podkreślić jasno: każda osoba w Polsce za darmo jest leczona na COVID-19, za darmo otrzyma także szczepienie - mówił na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz przekazał także, że najmniejsze zainteresowanie szczepionką przeciwko koronawirusowi jest notowane w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia. - To jest podstawowe pytanie do nich: czy chcą na przykład w Warszawie wrócić na bulwary? Czy chcą powrotu do normalności? Bo jeśli tak, to powinni się zaszczepić - dodał rzecznik resortu.
Od 15 stycznia mają ruszyć zapisy dla pozostałych grup: m.in. seniorów, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz nauczycieli i mają przebiegać zgodnie z harmonogramem ustalonym w ramach Narodowej Strategii Szczepień.