ŚwiatSzczepionka mRNA zmienia nasz organizm? Ekspert zabrał głos

Szczepionka mRNA zmienia nasz organizm? Ekspert zabrał głos

Czy szczepionka mRNA, taka jak niektóre szczepionki na COVID, zmienia nasze DNA i pozostawia ślad w organizmie? Do informacji tych odniósł się dr Tom Frieden, były szef CDC w Atlancie. Ekspert wyjaśnia, co tak na prawdę znajduje się w strzykawkach.

Szczepionka mRNA na COVID zmieni DNA? Ekspert obala mity
Szczepionka mRNA na COVID zmieni DNA? Ekspert obala mity
Źródło zdjęć: © East News | WOJCIECH STROZYK

01.09.2021 09:25

Na świecie spada liczba przyjmowanych dawek szczepionki na COVID - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Szczepionka mRNA. Ekspert odpowiada na obawy

Taka sama sytuacja ma miejsce w Polsce, a tymczasem minister Adam Niedzielski poinformował, że w środę 1 września w naszym kraju odnotowano ponad 350 zakażeń koronawirusem - najwięcej od połowy czerwca.

Jak podkreślają eksperci WHO, spadek liczby szczepień przeciwko COVID-19 utrudnia walkę z pandemią. Widać jednak, że wiele osób wciąż obawia się szczepionki na COVID, dlatego głos w sprawie szczepionki mRNA zabrał dr Tom Frieden, były dyrektor Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie.

Szczepionka mRNA na COVID. "Nic nie pozostaje w organizmie"

"Nic nie pozostaje w twoim organizmie, ani nie zmienia twojego DNA (po przyjęciu szczepionki mRNA - red.)" - napisał ekspert na Twitterze.

Jak dodał, dopóki koronawirus rozprzestrzenia się po świecie, mogą pojawić się mutacje znacznie bardziej zakaźne niż wariant Delta. "Dopóki nie zwiększamy produkcji, zwłaszcza szczepionek mRNA, nie robimy wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić siebie, chronić świat i ratować życie" - podkreślił były szef CDC.

Szczepionka na COVID. Co zawiera preparat mRNA?

Ekspert zdradził też, co zawiera szczepionka mRNA na COVID. - Jedynym aktywnym składnikiem jest przekaźnikowy kwas rybonukleinowy (mRNA), który uczy organizm, jak rozpoznawać i niszczyć wirusa - tłumaczył dr Tom Friden. - Inne składniki to jedynie tłuszcze, sole i cukry stabilizujące mRNA - dodał ekspert.

Jak zauważają naukowcy, jedną z grup osób, które rezygnują z przyjęcia szczepionki na COVID opartej na technologii mRNA, są matki karmiące piersią. Obawiają się one, że substancje zawarte w preparacie mogą przenikać do organizmu dziecka wraz z pokarmem.

Tego nie potwierdzają jednak żadne badania. Jak twierdzą specjaliści University of California w San Francisco, do pokarmu matki przenikają jedynie przeciwciała wytworzone w jej organizmie pod wpływem znajdującego się w preparacie mRNA, co jest korzystne dla dziecka.

Źródło: Radio Zet

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)