PolskaSzczepienie na COVID-19. Osoby w wieku 18-39 lat mogą liczyć na przywilej

Szczepienie na COVID-19. Osoby w wieku 18‑39 lat mogą liczyć na przywilej

Szczepienia przeciwko COVID-19 nabierają tempa. Obecnie każdy rocznik ma jeden dzień za rejestrację, ale od 26 kwietnia każdego dnia będą zapisywane już dwa roczniki, a od 7 maja trzy. A co z tymi, którzy na początku roku zadeklarowali chęć przyjęcia szczepionki? Mogą liczyć na specjalny przywilej.

Szczepienie na COVID-19. Osoby w wieku 18-39 lat mogą liczyć na przywilej
Źródło zdjęć: © East News
Maciej Zubel

We wtorek na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w 1969 roku. Sobota 24 kwietnia będzie ostatnim dniem w którym jednego dnia będzie mógł się zapisać jeden rocznik. Zarejestrują się wtedy osoby w wieku 48 lat.

Od poniedziałku 26 kwietnia codziennie będą się rejestrować dwa roczniki począwszy od osób urodzonych w 1974 i 1975 roku. Takie tempo zostanie utrzymane do 5 maja. Dzień później ruszy rejestracja trzech roczników dziennie zaczynając od osób urodzonych w latach 1994-1996.

Dzięki temu, jeśli nic nie zmieni się w harmonogramie szczepień lub nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, które mogłyby opóźnić cały proces, 9 maja zarejestruje się osoby urodzone w 2003 roku, które właśnie uzyskały pełnoletność.

Koronawirus w Polsce. Będzie specjalny przywilej

Ale to nie wszystko. Jak informuje Kancelaria Premiera, w Programie Szczepień przewidziano też przywilej dla osób, które między stycznie a marcem, korzystając ze specjalnego formularza, zadeklarowały chęć zaszczepienia. Tylko w przedziale 30-39 lat zrobiło to ponad 400 tys. osób. Będą one mogły zapisać się wcześniej niż wynikałoby to z oficjalnego harmonogramu, bo już 28 kwietnia.

4 maja z tego przywileju będę mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat.

KPRM uspokaja, że jeżeli ktoś nie zdąży zapisać się dniu rejestracji swojego rocznika, będzie mógł to zrobić również później.

Program szczepień nabiera tempa

W poniedziałek ruszył pilotaż punktów szczepień powszechnych. Oznacza utworzenie 16 takich placówek, po jednym w każdym województwie. Docelowo ma być ich 471 w całym kraju.

Na szczepienie można zapisać się przez internet, korzystając z infolinii 989, wysyłając SMS-a pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.

Przeczytaj także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)