Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli. "Jest dużo chętnych. Ale co z osobami 60 plus?"

Nauczyciele, którzy pracują stacjonarnie w szkołach mogą zgłaszać się na szczepienia przeciwko COVID-19. - Zainteresowanie jest duże - mówią w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektorzy szkół podstawowych w Polsce. Jak informuje rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska, do poniedziałku zgłosiło się 100 tys. nauczycieli ze szkół podstawowych.

Share
Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli mają zacząć się w piątek. Ale w kolejce nadal czekają jednak nauczyciele powyżej 60. roku życia /PAPSzczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli mają zacząć się w piątek. Ale w kolejce nadal czekają jednak nauczyciele powyżej 60. roku życia /PAP
d1oiolo

Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli, którzy uczą stacjonarnie, oraz dla opiekunów w żłobkach rozpoczęła się w poniedziałek. Przypomnijmy: zgodnie z rozporządzeniem rządu do szkół chodzą teraz uczniowie z klas I-III w szkołach podstawowych, otwarte są również przedszkola.

Szczepionki są dobrowolne i bezpłatne, dlatego nauczyciele, którzy chcą z nich skorzystać, zgłaszają się do dyrektorów szkół. Oni rejestrują z kolei swoich pracowników w Systemie Informacji Oświatowej (SIO). Zbieranie zgłoszeń nauczycieli zakończy się 10 lutego, potem lista zostanie przekazana do Ministerstwa Edukacji, które przekaże zgłoszenia do szpitali węzłowych. Po dostarczeniu szczepionek szpitale poinformują dyrektorów o dostępnych terminach.

Pierwsze szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego. Nauczyciele poniżej 60 lat zostaną zaszczepieni preparatem AstraZeneca.

d1oiolo

Wirtualna Polska rozmawiała z dyrektorami kilku szkół podstawowych w Polsce. Sprawdziliśmy, czy zainteresowanie szczepieniami wśród nauczycieli jest duże. Zapytaliśmy też o osoby, które mają ponad 60 lat i pracują od kilku tygodni w trybie stacjonarnym.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli. "Jest duże zainteresowanie"

- Większość nauczycieli zgłosiła się do szczepienia, bo prawie 98 proc. kadry, która może teraz do nich przystąpić - mówi nam Joanna Gajęcka dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie. - Nie możemy jednak wszystkich zgłosić. Mam 13 nauczycieli powyżej 60. roku życia i oni będą musieli poczekać - dodaje.

Jak wyjaśnia, w systemie udało się jej bez większych problemów zarejestrować już 27 nauczycieli. Trzy osoby zrezygnowały ze szczepienia przeciwko COVID-19. Duże zainteresowanie szczepionką jest też w Szkole Podstawowej nr 1 w Poznaniu. - Zgłosiło się 90 proc. nauczycieli uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19. Ale są też nauczyciele, którzy przekroczyli 60 lat i muszą czekać na to, co dalej - mówi nam pracowniczka szkoły.

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Warszawie słyszmy, że zgłoszeń jest dużo, zarówno tych na "tak", jak i na "nie". - Systematycznie je przyjmujemy - informuje nas pracownik placówki.

d1oiolo

Większość nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Katowicach, którzy mają uprawnienia, zgłosiła się do szczepienia przeciwko COVID-19. - Jesteśmy w trakcie, liczymy - słyszymy w placówce. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 30 w Częstochowie do szczepienia zgłosiła się ponad połowa kadry.

Nauczycielka: "Osoby powyżej 60 roku życia też pracują i nie są bezpieczne"

- Zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 jest duże w naszej szkole, zapisuje się każdy, kto może. Do tej pory zgłosiła się mniej więcej połowa nauczycieli - mówi nam dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku Anna Listewnik. - Na miejscu w szkole pracują też nauczyciele powyżej 60 lat - dodaje. Ale podkreśla, że nauka jest prowadzona w ostrym rygorze sanitarnym i te osoby mogą czuć się bezpiecznie.

- Chętnych do szczepień przeciwko COVID-19 jest wśród nas dużo, ale są też placówki, w których pracują nauczyciele powyżej 60. roku życia i nie otrzymały szczepienia, mimo tego, że uczą teraz w trybie stacjonarnym i są narażone na zakażenie. Mogę sobie tylko wyobrazić, co czują - mówi w rozmowie z nami nauczycielka matematyki.

Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek, że nauczyciele powyżej 60. roku życia zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizera w swojej grupie wiekowej. - Oczywiście w miarę dostaw, które będą dostarczane do Polski - stwierdził Czarnek.

d1oiolo

"Nauczyciele 60 plus z chorobami przewlekłymi chcą pracować, ale się boją"

Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi nam, że codziennie dostaje jednak telefony od nauczycieli powyżej 60. roku życia, którzy pracują w szkołach i obawiają się o swoje zdrowie. - Mają choroby przewlekłe, są w wieku powyżej 60 lat i pracują stacjonarnie. Boją się o swoje zdrowie i życie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. - Dzwonią i mówią, że chcą pracować z dziećmi, ale nie wiedzą, co mają zrobić, skoro nie mają zagwarantowanego dostępu do szczepień - dodaje. Według szacunków ZNP nauczycieli powyżej 60. roku życia pracuje teraz około 20 proc. zarówno w szkołach podstawowych, jak i w przedszkolach.

Jak wyjaśnia Kaszulanis, w wielu placówkach dystans między uczniami a nauczycielem jest niemożliwy do zachowania. - Te osoby każdego dnia są narażone na zakażenie. Poza tym w szkołach powstał podział na tych, którzy mogą się zaszczepić i tych, którzy nie mogą. Powinniśmy zapewnić możliwość zaszczepienia się wszystkim - mówi.

Jak informuje rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska, do poniedziałku po południu do szczepienia zgłosiło się 100 tys. nauczycieli ze szkół podstawowych.

Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oiolo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oiolo
d1oiolo
Więcej tematów