Koronawirus w Polsce. Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte

Koronawirus w Polsce. Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte
Źródło zdjęć: © East News | created date 2020-03-03 credit Tomasz Kawka/East News
Radosław Opas

10.03.2020 10:41, aktual.: 10.03.2020 11:03

Decyzją władz Poznania w środę 11 marca zostaną oficjalnie zamknięte wszystkie placówki edukacyjne. Okres zawieszenia zajęć lekcyjnych potrwa przynajmniej dwa tygodnie. Dodatkowo zdecydowano się także zamknąć instytucje miejskie oraz odwołano organizowane przez miasto imprezy masowe.

Informację o zamknięciu potwierdził prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wprowadzone od środy obostrzenia będą obejmować przede wszystkim placówki szkolne, ale również inne miejsca, w których istnieje duże ryzyko zarażenia koronawirusem.

– Podjęliśmy decyzję, by rekomendować dyrektorom zamknięcie wszystkich miejskich placówek oświatowych, żłobków, a także instytucje kultury, nieczynne będą też miejskie baseny oraz lodowiska. Działamy prewencyjnie, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – napisał na Twitterze prezydent Poznania.

Poza placówkami edukacyjnymi zamknięte dla mieszkańców Poznania będą także zoo i instytucje miejskie.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

- Wystosujemy komunikat do dyrektorów wszystkich szkół i przedszkoli w Poznaniu, by od jutra zamknęli placówki na dwa tygodnie - poinformował jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza" wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Urzędnik oświadczył, że podjęta decyzja nie ma na celu zwiększania panik, ale jest stosowana jako środek zapobiegawczy, aby w Polsce nie powtórzyła się sytuacja z Włoch.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zdrowia publikuje nowe dane

Jak potwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, obecnie w Polsce potwierdzonych zostało 18 osób, u których wykryto obecność wirusa z Chin. Kwarantanną domową objęto ponad 4 tys. osób.

- Wszystkie te osoby były wcześniej objęte monitoringiem służb sanitarnych. To pokazuje, że ogromny sens ma kwarantanna domowa i nadzór epidemiczny – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Polskie władze ogłosiły również wprowadzenie kontroli sanitarnych na granicach. – Jesteśmy pierwszymi lub jednymi z pierwszych w Europie, którzy to robią - wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus. Rośnie liczba zakażonych

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, po raz pierwszy pojawiła się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do poniedziałkowego popołudnia potwierdzono ponad 111 tys. zakażeń koronawirusem, Od początku wybuchu epidemii śmierć poniosło 3892 osób.

W poniedziałek potwierdzono także, że pierwsze zgony odnotowano w Niemczech. Z powodu koronawirusa zmarły dwie osoby: 60-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta.

Nowe zgony odnotowano również w Wielkiej Brytanii. Minister zdrowia Matt Hancock ogłosił, że zmarły już 4 osoby, u których potwierdzono wcześniej zakażenie koronawirusem. Przez ostatnią noc zanotowano 47 nowych zakażeń. Łącznie w kraju chorych jest już 319 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (295)
Zobacz także