Szczepionka na COVID-19. Ruszyły zgłoszenia nauczycieli. Co z powrotem dzieci do szkół?
Szczepienia na COVID-19 nauczycieli oraz pracowników żłobków rozpoczną się w piątek 12 lutego. Jednak już od poniedziałku można zgłosić chęć zaszczepienia się. Pierwsi w kolejności będą ci, którzy w szkołach, żłobkach i przedszkolach pracują stacjonarnie.
08.02.2021 08:10
Nauczyciel, który wyraża chęć przyjęcia szczepionki na COVID-19, mógł to już zgłosić od 8 stycznia u dyrektora placówki oświatowej, czy też przedszkola, w którym jest zatrudniony.
Natomiast kierownictwo placówek od poniedziałku w Systemie Informacji Oświatowej będzie mieć dostępny formularz nauczycieli oraz pracowników, którzy w pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19.
Jako pierwsi szczepionkę na COVID-19 mają przyjąć ci nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie. Mowa o nauczycielach w przedszkolu, a także o osobach zatrudnionych na stanowisku pomoc nauczyciela i wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kadra kierownicza pedagogiczna tych szkół i placówek.
Szczepionka na COVID-19. Ruszyły zapisy wśród nauczycieli
Później zaszczepieni mają zostać pedagodzy, którzy uczą w pozostałych klasach. Jak przekazał resort edukacji, tempo szczepień wśród nauczycieli będzie zależne od dostaw szczepionek do Polski.
Dyrekcja szkół, przedszkoli oraz żłobków do środy 10 lutego ma czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Formularz będzie zawierał wykaz nauczycieli. Kierownik placówki ma zaznaczyć, kto zadeklarował chęć przyjęcia szczepionki. Następnie wypełniony dokument zostanie przesłany drogą elektroniczną do ministerstwa.
Później formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Będzie to placówka lecznicza zlokalizowana w najbliższej okolicy szkoły, czy też przedszkola.
W momencie dostarczenia szczepionek na COVID-19 dyrekcja placówek oświaty otrzyma informację, że nauczyciele mogą przyjechać na szczepienie. Wiadomość dyrektor przekaże pracownikom. Szczepienia na COVID-19 wśród nauczycieli rozpoczną się w piątek 12 lutego.
Nauczyciele szczepieni od piątku
- Nauczyciele już mogą zgłaszać dyrektorom chęć zaszczepienia się, dyrektorzy w prosty sposób będą ich rejestrować. Cały weekend trwały prace nad tym, żeby rejestracja przebiegła sprawnie i od piątku mogły zacząć się szczepienia - powiedział Przemysław Czarnek w Jedynce - Program 1 Polskiego Radia.
Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom i pracownikom żłobków poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele i pracownicy żłobków, którzy ukończyli 60 lat, mają być szczepieni preparatami firm BioNTech/Pfizer i Moderna.
Minister edukacji Przemysław Czarnek w programie "Sygnały Dnia" został zapytany o to, kiedy będą szczepieni nauczyciele powyżej 60. roku życia, dla których szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca nie jest przeznaczona. Czarnek odpowiedział, że te osoby będą zaszczepione w ramach swojej grupy wiekowej w zależności od dostaw szczepionek do Polski.
Szef resortu edukacji dodał, że ma nadzieję, że w lutym zostaną zaszczepieni wszyscy nauczyciele, którzy wyrazili na to chęć. Czarnek przypomniał także, że szczepienia na COVID-19 są dobrowolne.
Powrót dzieci do szkół. Minister Czarnek zabrał głos
Ministra Czarnka zapytano także o to, czy wyszczepienie odpowiedniej liczby nauczycieli jest jednym z warunków powrotu dzieci do szkół.
- To nie jest warunek do powrotu dzieci do szkół. Niewątpliwie zaszczepienie się wszystkich nauczycieli ułatwia podjęcie decyzji o ewentualnym powrocie dzieci do szkół - przekazał Czarnek.
Polityk dodał, że decyzje o powrocie dzieci do szkół podejmowane są na podstawie wielu czynników, nie tylko liczby zaszczepionych nauczycieli. Chodzi także m.in. o liczbę zgonów, przestrzeganie obostrzeń przez Polaków, czy też odpowiedzialność społeczną. - Wszystkie czynniki są ważone - dodał Przemysław Czarnek i podkreślił, że resort przygotowany jest na każdy wariant. Także na powrót do nauki zdalnej uczniów klas I-III.
Na antenie Polskie Radia minister był dopytywany także o to, czy jest prawdopodobne, aby uczniowie wrócili do szkół przed Wielkanocą.
- Święta mamy na początek kwietnia, jest to prawdopodobne. Nie wykluczam. Na każdy wariant jesteśmy przygotowani - powiedział minister i dodał, że ta decyzja nie zależy tylko od resortu edukacji.