COVID-19. RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca
Ministerstwo Zdrowia RPA poinformowało, że wstrzymuje czasowo szczepienia preparatem koncernu AstraZeneca. Wszystko przez najnowsze wyniki badań, z których wynika, że szczepionka ta może nie działać na odkryty w kraju południowoafrykański wariant wirusa.
Szef resortu zdrowia RPA Zweli Mkhize zapowiedział, że planowane na luty rozpoczęcie szczepień preparatem AstraZeneca zostaje przesunięte w czasie. Proces masowych szczepień zostanie wznowiony w chwili przeprowadzenia niezbędnych i bardziej szczegółowych badań nad szczepionką.
Nowe wyniki badań na temat szczepionki od AstraZeneca opublikowali niedawno naukowcy Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu . W testach wzięło udział 2,1 tys. osób. Analiza wykazała, że preparat nie był skuteczny w przypadku osób z łagodną i umiarkowaną formą COVID-19. Ich odporność była identyczna jak u pacjentów, którzy otrzymali placebo.
Podczas badania nie udało się ocenić, czy szczepionka zapewnia ochronę przeciwko ciężkim objawom choroby. Powodem był niski wiek uczestników testów i zbyt mała liczba danych.
Szczepionka AstraZeneca nie działa na wariant koronawirusa z Afryki?
Na 39 ochotników, którzy ulegli zakażeniu południowoafrykańskim wariantem B.1.351 koronawirusa, 19 z nich było w grupie osób, która dostała szczepionkę. 20 osób otrzymało placebo. Nikt z chorujących nie wymagał hospitalizacji.
Rzeczniczka AstraZeneca przekazała, że mimo ukazujących się wyników badań preparat firmy jest w stanie uchronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Do tej pory południowoafrykański wariant koronawirusa zdiagnozowano w 32 krajach.
Zobacz też: Rydzyk skarży się na limity w kościołach, mówi o "orgiach satanistycznych". Wiceminister odpowiada